Lidé se vrací zpět z vesnic do měst

 Tipy a inspirace 
18. září 2017 20:31 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Zatímco před několika lety bylo moderní pořídit si dům za městem, dnes se lidé v metropolích zase vrací do bytů.  Shutterstocl
Při nákupu nemovitosti rozhodují dva stěžejní faktory: lokalita a cena. Mnoho těch, kteří si postavili rodinné domy deset či dvacet kilometrů za městem, dnes zjišťuje, že jim dojíždění příliš nevyhovuje. Nejviditelnější je to u rodin s dětmi. Své domy prodávají a pořizují si ve městě větší byty s velkou terasou. Tento trend se objevuje nejen v Praze, ale také ve většině krajských měst. 

Samozřejmě každé bydlení má své proti. Co však spojuje bydlení na venkově a ve městě, je to, že zde seženete jak koupi domu či bytu, tak i podnájem těchto nemovitostí. Ovšem pravdou je, že cenově se oba případy značně liší. Je ale nutné zmínit, že ceny se díky aktuálnímu zdražování k sobě značně přibližují.

Zpět do města

Z venkova zpět do města. Tak by se dal nazvat hlavní trend, kterého si všímají realitní makléři, a to nejen v okolí Prahy, ale také v dalších velkých městech České republiky. Zatímco před pár lety bylo populární bydlení dvacet či třicet kilometrů od metropole, dnes se situace obrací a lidé se stěhují zpátky do měst. Kupují byty v blízkosti centra a šetří tak svůj čas.

Dojíždění je totiž časově náročné a není pro každého. Své o tom ví především rodiny s dětmi, kdy cestou do školy a rozvezením do kroužků obětují rodiče poměrně velkou část času. Každodenní dopravní zácpy směrem do metropole a zase zpět mohou být vysilující.
I proto roste zájem o rodinné byty s rozlehlou terasou v blízkosti zeleně. Terasa sice nenahradí zahradu, ale devizou je blízkost školek, škol a volnočasových aktivit. Nově stavěné bytové domy také nabízí velmi dobré zázemí, například prostorné sklepy nebo garáže. A na léto je vždycky možné odjet na chatu nebo chalupu. 

Centrum láká

Dalším trendem, na který se snaží developeři reagovat, je poptávka po bydlení v centru, což je patrné především v Praze. Vystavět nové bytové domy na dohled od centra ale není jednoduché, protože volné plochy je málo, a když už se najde proluka, stavební řízení je během na dlouhou trať. Přesto v metropoli v poslední době vznikly zajímavé projekty, například na Žižkově nebo v Karlínu, kde si lidé mohou pořídit nové byty v podstatě jen kousek od centra.

Jaké jsou nevýhody a výhody bydlení ve městě?

Pokud se rozhodnete bydlet ve městě, měli byste se zamyslet nad velkými městy, kde je vždycky o zábavu, ale také i o pracovní možnosti postaráno. Lidé se nejčastěji stěhují do Prahy, o níž se říká, že je zde nejvíce pracovních možností. V poslední době je však oblíbené i Brno, protože je zde poměrně vysoká životní úroveň. Díky současným opravám a mnohým rekonstrukcím se však velké oblibě těší i Ostrava, která je populární hlavně díky letním festivalům.

Město je žádané hlavně proto, že je všechno blízko – máte blízko obchody, máte blízko práci, a tak nemusíte dojíždět dlouhé hodiny do zaměstnání. Ovšem je nutno zmínit, že podnájmy a také ceny nemovitostí jsou ve městech opravdu přehnaně vysoké. Navíc se jen zřídkakdy dočkáte klidu.

Jaké jsou nevýhody a výhody bydlení na vesnici?

Co se týče vesnice, její klady spočívají asi v klidném životě. Vesnice jsou oblíbené pro rodiny s dětmi, které jsou na vesnici ve větším bezpečí. Také ceny nemovitostí se zde pohybují v mnohem nižších cifrách, ovšem je nutné zmínit, že podnájmy už dosahují skoro stejných čísel, jako ve městě. Co se týče nevýhod, pak je všechno daleko – je nutné mít na vesnici auto, protože se zdejší hromadnou dopravou to většinou není žádná sláva.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Kdy je čas na první kosmetiku a kdy je vhodné aby se malé slečny začaly líčit

Tech

NASA představila technologii pro vertikální pěstování potravin

Zavřít reklamu