Dobré rady, jak se zbavit holubů na balkóně

 Tipy a inspirace 
28. srpna 2020 12:53 / Bronislava Silná
  0
📷
4 fotografie v galerii
Pokud se vám holubí rodinka usadí na balkóně, máte problém Pixabay
Holubi jsou v některých městech velkým problémem. Lidé je v parcích krmí a tito ptáci se pak přemnoží. A když se usadí na váš balkón, je neštěstí hotové. Máme ale dobré rady, jak se jich zbavit.

Holubi snáší vajíčka a snaží se z nich vysedět mladé prakticky v průběhu celého roku. Bohužel se jim tato činnost i daří. Dají se ale zastavit. Jen je třeba vědět, jak na to.

Nenechte je zahnízdit

To, že občas přilétne na váš balkón holub, ještě nic neznamená. Problém nastává ve chvíli, kdy zde zahnízdí a samička snese vejce. Důvodem je, že zde holuba něco zaujme. Nejčastěji to mohou být květináče bez rostlin v kombinaci s popadaným venkovním nábytkem, který vytvoří holubům přirozenou ochranu před povětřím i deštěm. Na takovém místě se pak holubi začnou zdržovat a vychovávat mladé. Základní prevencí je proto nedopustit, aby se na balkóně takové výhodné podmínky vytvořily. Nenechávejte zde žádné zbytečné a nevyužívané předměty. Venkovní nábytek nenechávejte v blízkosti povrchů, které by mohly sloužit k hnízdění.

Mechanické zábrany

Jestliže základní opatření a udržování pořádku nevede k cíli, máte ještě řadu dalších možností, jak balkón ochránit. Jednou z nich je instalace bodců na jeho okraje. Jde o relativně levné opatření, které ale nepůsobí vzhledově dobře, a také zde hrozí zranění pro uživatele prostoru. Jinou variantou je instalace sítě proti holubům. Buď si můžete pořídit sadu na instalaci svépomocí, která vyjde asi na dva tisíce, nebo pozvat firmu, která vše odborně nainstaluje. Cena je pak vyšší. Počítejte zhruba s šesti tisíci. Problémem je, že musíte vrtat do stěny, čímž porušíte izolaci. Lepené zábrany se totiž obvykle po dvou letech uvolňují. Také je ke zvážení, zda se nebudete na takto upraveném balkóně cítit jako v kleci. Obzvlášť, pokud z balkónu házíte klíče nebo jste zvyklí se opřít o okraj a rozhlížet se po okolí.

Instalace dravce

Mnozí zkušení likvidátoři holubů proto doporučují pro začátek nainstalovat maketu dravce, nejčastěji havrana, který v holubech vyvolá děs a balkón opustí. Je výhoda, pokud se havran trochu sám pohybuje, čímž vyvolává u holubů velmi zlý dojem, takže si nezvyknou ani časem na jeho přítomnost. Cena může být kolem 500 korun a pro začátek toto opatření obvykle stačí. Oči makety doporučujeme opatrně nalakovat, aby se leskly.

Balkón je třeba vyčistit

Další činností, která předchází likvidaci holubů na balkóně, je jeho důkladná očista. Mechanicky oškrábejte nánosy holubího trusu. Vše ukládejte do igelitových pytlů. Dbejte na osobní bezpečnost. Při práci použijte ochranné pomůcky, respirátory, gumové rukavice a další vybavení. Holubi přenášejí různé choroby a není radno si s nimi zahrávat. Pokud si netroufáte na úklid sami, raději pozvěte odbornou firmu, která vše udělá. Počítejte s cenou opět kolem tří až šesti tisíc. I pak pravidelně balkón dezinfikujte, aby nedošlo k rozmnožení nežádoucích bakterií a roztočů. Můžete použít i některé doma vyrobené prostředky, jak o nich mluví článek zde. Nebo zakupte profesionální čistidla.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Skřípání zubů opotřebovává sklovinu a může i zničit chrup. Tímto problémem trpí mnozí lidé, aniž...

Dům a zahrada

Vyrobte si jednoduchý svícen proti chmurám a stresu

Zavřít reklamu