V létě nám doma hrozí špatná cirkulace vzduchu, vlhkost a plíseň. Zjistěte, jak tomu zamezit

 Tipy a inspirace 
19. srpna 2020 07:02 / Mirka Malá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Větrání je důležité i v létě Depositphotos
V horkém počasí, jaké zrovna zažíváme, hrozí, že budeme mít v bytě či domě nedostatečnou cirkulaci vzduchu. Zejména z toho důvodu, že kvůli horku venku nechceme tolik větrat a pouštět teplo dovnitř.

Jenomže pokud nedostatečně větráme, zaděláváme si na problém. Jakmile není v bytových prostorech zajištěno dostatečné proudění vzduchu, začne se tvořit nadměrná vlhkost, od které už to je jenom krůček k plísním.

Zvýšená vlhkost je nebezpečná

V horkých dnech to znáte pravděpodobně dobře sami například z koupelen či kuchyní. Tyto prostory je potřeba dobře odvětrávat především. Obecně však platí, že vlhkosti a plísním, byť venku panuje horké a suché počasí, se vyhneme i tím, že budeme mít správně rozestavěný nábytek pár centimetrů od zdí.

To ale samozřejmě neřeší špatnou cirkulaci vzduchu kompletně. Nejprve také musíte do místností nějaký vzduch pustit, byť je venku horko. Větrat zkrátka musíte.

Řešením je klimatizace

Klimatizace je pro mnohé stále ještě finančně nedostupná, ale existují i tzv. přenosné klimatizační jednotky, které nestojí tolik. A pokud bydlíte ve městě v rozpáleném bytě, ve kterém se nedá v noci ani pořádně spát, neměli byste na správné cirkulaci vzduchu vůbec šetřit.

Klimatizace zajistí nejen správnou cirkulaci vzduchu, ale obytné prostory také příjemně ochladí. Pokud nemáte úplně klimatizace v lásce, lze nakombinovat puštěnou klimatizaci s otevřenou ventilací u okna, takže z klimatizace nenastydnete a doma budete mít stále příjemně.

Moderní větráky

Dnes jsou větráky k dostání v různých velikostech, tvarech, designu a výkonu. Nicméně nenahradí klimatizaci. Pokud ovšem svoje bytové prostory klimatizovat nechcete, můžete větrák použít právě pro cirkulaci vzduchu.

Pokud si totiž doma nebudete prostory klimatizovat, pak musíte větrat okny, kudy se vám domů dostane horký a těžký vzduch. V takovém případě se vyplatí zapnout větrák, který alespoň zajistí tolik důležité proudění vzduchu.

S větrákem klidně můžete i spát, pokud si pořídíte takový, který má funkci tichého chodu. Pokud totiž v ložnici větráte pouze oknem, vzduch je v ní těžký a pro dobrý spánek je potřeba, aby v ložnici byl pokud možno dostatek svěžího vzduchu. Dále čtěte: Několik přírodních vůní, které vám doma vylepší náladu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...