Chcete doma omezit plasty? Pomůže i tato maličkost

 Tipy a inspirace 
08. června 2019 10:01 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Kupovat si vodu v PET láhvi je často zbytečné Depositphotos
Byly doby, kdy se lidstvo bez plastů zcela obešlo. Dnes je naopak plastu tolik, že s tím má planeta Země vážný problém. Pokud chcete trochu přírodě ulehčit, zkuste spotřebu plastových výrobků omezit alespoň ve vaší domácnosti. Uvidíte, že se bez spousty věcí zcela obejdete.

Lidé už plast berou za takovou samozřejmost, že si ani často neuvědomí, co vše jej obsahuje. Rozhodně má ale smysl se nad touto problematikou zamyslet a začít u sebe, respektive ve své domácnosti. Poradíme pár tipů, jak lze plasty jednoduše omezit.

Igelitky a sáčky

Spotřeba igelitek a různých sáčků je obrovská, přitom zcela zbytečně. Naučte se nosit textilní skládací nákupní tašky, které se vám s přehledem vejdou i do kapsy nebo malé kabelky. Nezaskočí vás pak ani nenadálé rozhodnutí si jít nakoupit, tašku budete mít vždy po ruce.

A když přeci jen zapomenete, raději v obchodě sáhněte po tašce papírové. Tu pak můžete doma ještě používat nebo ji dáte do sběru, případně s ní zatopíte.

Totéž se týká i igelitových sáčků, které jsou v obchodě doslova na každém rohu. Banány do nich opravdu balit nemusíte. Není třeba ani dávat mraženou zeleninu do dalšího sáčku. A pokud jste zvyklí balit dětem svačinu do sáčku, i to jde dělat jinak. Někdy postačí papírové ubrousky nebo pytlíky, řešením jsou i textilní sáčky, které lze využívat opakovaně.

Plastové propisky

Jste zvyklí doma luštit křížovky, psát seznamy na nákup nebo dopisy svým blízkým? I v této oblasti můžete omezit plasty. Stačí si pořídit staré dobré plnící pero. Obyčejných plastových propisek spotřebujete za rok opravdu hodně. Když si koupíte plnící pero, máte ho takřka na celý život.

Porcovaný čaj

Možná se vám to zdá být zvláštní, ale většina čajových sáčků porcovaných čajů obsahuje plastové částečky. Informovala o tom rakouská spotřebitelská organizace VKI. Sáčkům s obsahem plastu se navíc nevyhýbají ani velké a známé firmy.

Podle vzhledu nebo na omak nelze určit, zda jsou v čajových sáčcích umělé materiály nebo ne. Chcete-li se jim zaručeně vyhnout, nezbývá vám nic jiného, než používat sypaný čaj, nikoli porcovaný. Životnímu prostředí navíc ulevíte hned dvakrát. Obvykle je totiž krabička čaje ještě zabalená do celofánu, což je další plast.

PET láhve

V Česku teče z vodovodu velmi kvalitní voda, takže je zbytečné si kupovat balenou vodu v PET láhvích. A pokud máte rádi slazené nebo sycené nápoje, i v takovém případě existuje ekologičtější řešení - pořiďte si domácí výrobník sody a limonád. O tom, že se z PET láhví dá postavit i celý dům, jsme psali zde.

Stop plastovým dekoracím

Spotřebu plastu můžete omezit i tak, že začnete doma využívat dekorace ze skla, keramiky nebo přírodních materiálů. Hodně lidí se snaží byt ozdobit různými jarními, velikonočními, letními, podzimními nebo zimními dekoracemi a nezřídka při tom sáhnou po ozdobách z plastu. Totéž se týká i výzdoby vánočního stromu. Plastové ozdoby jsou možná levněší, ale co se týká ekologického hlediska, už tak skvělé nejsou. Navíc tradiční vánoční ozdoby z foukaného skla jsou daleko krásnější a své kouzlo mají i přírodní materiály.

Brčka

Ještě stále se najde hodně rodin, kde se běžně nakupují plastová brčka. Měli byste těmto plastovým trubičkám dát definitivně stopku, a to nejen doma, ale i v restauracích. Nápoj vám bez brčka bude chutnat stejně dobře. A pokud přeci jen máte dojem, že by váš život byl bez brčka chudší, pořiďte si alespoň brčko kovové nebo skleněné. Existují i jednorázová brčka papírová.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Domácí kyslíková terapie je snadnou cestou ke zlepšení stavu pleti

Dům a zahrada

Kdo chce mít na jaře krásný trávník, musí se v zimě vyvarovat časté chyby a navíc jej v únoru správně...

Zavřít reklamu