Trápí vás zašedlé prádlo? Zapomeňte na drahá bělidla a sáhněte do spíže

 Tipy a inspirace 
05. června 2019 10:09 / Šárka Sokolská
  5
📷
5 fotografií v galerii
Mít bílé prádlo není až taková věda Shutterstock
Bělení prádla je alchymie. Ne všechny drahé prostředky i tipy skutečně účinkují. Zkuste opravdu zaručené a vyzkoušené způsoby bělení prádla.

Udržet bílé prádlo skutečně bílým bývá nadlidský výkon. A je jedno, zda se jedná o spodní prádlo, trička, halenky nebo záclony. Šedý nádech se totiž nelíbí žádné hospodyňce. Existuje několik osvědčených způsobů, jak vrátit prádlu skutečně bílou barvu, zbavit se skvrn a přitom i ušetřit.

Prevence je základ

A toto staré dobré heslo patří i u praní prádla. Aby vypadalo stále jako nové, perte bílé kousky vždy odděleně od těch barevných. A pozor! Do barevné kategorie spadá třeba i bílé triko s barevným potiskem nebo kombinované kousky. Právě zde dělá velká část hospodyněk chybu.

Teplota je důležitá

Zatímco bavlněné prádlo snese teplotu 60 °C, ostatní materiály perte raději na 40 °C. Určitě si vždy prostudujte štítek každého oblečení, kde najdete nejenom údaje o složení látky, ale také doporučenou teplotu praní. Pokud máte pračku, která má v sobě předepírku, určitě toho využívejte. Tyto speciální programy pomohou odstranit mírnější znečištění i skvrny.

Pozor na chlor

Nepoužívejte u bílého prádla přípravky na chlorové bázi. Ty sice pomáhají bělení, ale  takto vyprané prádlo má tendenci při sušení na slunci žloutnout. Naopak šednutí velmi často způsobuje i aviváž a různé nečistoty a vodní kámen v pračce. Proto je skutečně důležité pračku pravidelně čistit. K tomu vám bohatě poslouží obyčejný ocet, který stojí ani ne deset korun. Stačí nalít hrnek či dva do nádržky na prací prostředek a pračku zapnout na vysokou teplotu.

Nejen na pečení

Co se týče bělení, pak stačí, když se rozhlédnete po kuchyni. Určitě v ní najdete třeba obyčejnou kuchyňskou sodu. Ta pomůže nejenom vybělit prádlo, ale při pravidelném používání jej také udržet zářivě bílé. Přidejte asi lžíci jedlé sody k pracímu prášku nebo rovnou k prádlu do bubnu pračky. Pokud nemáte sodu po ruce, použijte obyčejný prášek do pečiva. V tomto případě ale dejte k prádlu pět balíčků. Prášek do pečiva můžete také použít při namáčení. Pomůže vám to odstranit z oblečení našedlou barvu.

Sůl i citron

Skvělými pomocníky jsou také obyčená kuchyňská sůl nebo vaječné skořápky. Větší množství soli rozmíchejte ve vodě a přes noc do ní namočte zažloutlé záclony. Na druhý den je vyperte. Zaprané bílé prádlo rozzáříte díky citronu. Prádlo nechte odmočit ve vodě s několika plátky nakrájeného citronu, případně vytvořte lázeň z vody a citronové šťávy. Budete překvapeni výsledkem. Proti zašednutí skvěle fungují i obyčejné vaječné skořápky. Přidejte před praním do bubnu pračky  uzavřený plátěný sáček s nadrcenými skořápkami.

Na skvrny ocet

Ocet mějte neustále po ruce. Poslouží vám nejenom k čištění pračky, ale také k odstranění skvrn a vybělení prádla. Nejlepší je bílý vinný ocet, ale dá se použít i obyčejný kvasný lihový. Přidávejte ho při praní místo aviváže, prádlo změkčí, vydezinfikuje a ještě k tomu vybělí. Skvěle si poradí také s pracovním oblečením, které dokáže krásně vyčistit i odstranit zápach z potu. Prádlo nechejte odmočit ve vlažné vodě s octem a teprve potom jej vyperte. Na odolnější skvrny si připravte pastu ze sody a octa. Tou potřete skvrny a vyperte. (Dále čtěte: Sušení prádla venku na slunci není tak skvělé, jak se zdá. Má to i své velké zápory).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Takhle dnes vypadají Bertík, Míša a Matýsek z komedie S tebou mě baví svět

Styl

Změna životního stylu se vyplatí. Tipy, jak pít méně alkoholu než dosud

Tech

Čínské umělé slunce hoří pětkrát intenzivněji než to skutečné. Ukázal to nejnovější experiment

Zavřít reklamu