Udělejte dobře alergikům i čistotě domácnosti

 Tipy a inspirace 
27. května 2019 12:12 / Bronislava Silná
  0
📷
4 fotografie v galerii
Kvalitní vysavač je nutnost, ale sám o sobě alergikům nestačí Pixabay
Koberec se nehodí do bytu, kde žije alergik? Ano, ale nemusí tomu tak být vždycky. Záleží také, jak se o koberec staráte. Přinášíme zajímavé informace.

Alergie na prach a zvířecí srst je stále častějším problémem mnoha lidí. Z těch důvodů se z bytů odstraňují koberce a další vybavení, které se dá obtížně udržovat. Cesty jsou ale dvě. Jedna je ta, že koberce odstraníte, ale druhá spočívá v jejich perfektní údržbě.

Kvalitní vysavače

Jestliže chcete mít v bytě koberec i když máte alergii, je to jistě možné, ale je třeba prostor pravidelně udržovat pomocí výkonného vysavače s kvalitním hepa filtrem na výstupu. Denní vysávání je sice náročné na pohyb a práci, ale současně je nutné pro soužití alergika s kobercem. Vysavač by měl mít také vysoký sací výkon. Nejsou špatné vysavače určené pro mokré vysávání, které umí směřovat prach přímo do vody a tím omezit jeho zpětné šíření po místnosti.

Tepování koberců

Doporučujeme pravidelně čistit koberce pomocí tepovače. Ten můžete mít buď jako zvláštní zařízení nebo je i součástí některých vysavačů. Principiálně jde o zařízení, které rozstřikuje čistící roztok pomocí trysky. Vytváří se emulze, která čistí koberec a čalounění a okamžitě se vše vysává zpět. Tímto způsobem se likviduje nejen prach, ale také výrazně větší množství roztočů a dalších prvků, které by jinak v koberci zůstávaly. Postup je samozřejmě vhodné opakovat. Standardně se tepování doporučuje jedenkrát do roka, ale právě u alergiků se frekvence zvyšuje. Jedinou nevýhodou jsou náklady na čistící přípravky, které stojí kolem dvou až tří set za litr. Dobré přípravky neobsahují bělící složku a neničí strukturu koberců. Více o těchto otázkách najdete například v článku zde.

Pratelné koberečky

Pokud chcete mít v bytě koberce a nechcete přitom pořizovat ani tepovač, ani nový vysavač, doporučujeme pořídit menší koberce, které se dají prát v pračce. Je to velmi jednoduchý způsob, jak zpříjemnit vzhled vašich pokojů, udržovat vše perfektně čisté a udělat prostředí dobré pro alergiky.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Domácí kyslíková terapie je snadnou cestou ke zlepšení stavu pleti

Tech

Problémy solárních technologií. Emise z výroby panelů jsou obrovské

Zavřít reklamu