Jak vybrat vánoční strom? Záleží na tom, co od něj očekáváte

K Vánocům nazdobený strom neodmyslitelně patří
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
03. prosince 2018 09:15 / Depositphotos
  4   0
Každý rok řeší lidé dilema, jaký vánoční strom si domů pořídí. Někdo nedá dopustit na klasický smrček, další má podmínku, aby jehličí nepíchalo nebo aby dlouho vydržel v perfektním stavu. Každý jehličnan nabízí zkrátka něco jiného.

Druhů vánočních stromků existuje obrovské množství. Představíme vám ty, které se v Česku nejčastěji nabízejí. Každý z nich má něco do sebe.

Borovice černá

Pochází z jižní Evropy, Malé Asie a balkánského poloostrova. Je velmi dekorativní a obvykle sytě tmavozelená. Jehlice jsou 8 - 15 cm dlouhé, větve pevné, má širší a hustší korunu než borovice lesní. Pro její dekorativnost v posledních letech její obliba v mnoha domácnostech stále stoupá.

Jedle kavkazská

Pochází z Turecka a Kavkazu. Tato jedle roste značně pravidelně. Jehlice jsou dlouhé okolo 3 cm, na líci tmavozeleně lesklé, mají příjemnou ovocnou vůni. Je díky své kráse a trvanlivosti královnou mezi vánočními stromky. Spolu se smrkem pichlavým patří k nejvíce prodávaným vánočním stromkům v Evropě. Jako většina jedlí si dokáže udržet jehlice dlouhou dobu i v teplých místnostech.

Smrk pichlavý stříbrný

Strom pocházející z jihozápadu Severní Ameriky. Vyskytuje se ve více varietách od tmavozelené po stříbřitou. Jehlice jsou tuhé a ostře zašpičatělé, píchají. Dlouho vydrží v původním stavu, příliš neopadává.

Borovice lesní

Naše domácí dřevina. Koruna bývá pravidelně kuželovitá, jehlice 3 - 8 cm dlouhé. Klasický vánoční stromek, v Čechách velmi oblíbený. Vydrží v teple bez opadu déle než smrk ztepilý.

Jedle ojíněná

Pochází ze Spojených států amerických a Mexika. Jedinečná jedle se sametově hebkým, dlouhým a nepichlavým jehličím rovnoměrného vzrůstu. Jehlice mají délku až 6 cm, jsou jako ojíněné. Je jednou z nejkrásnějších jedlí.

Jedle vznešená

Pochází z Kaskádového pohoří od řeky Columbia, roste ale i jinde. Má velmi pěknou stavbu. Vyznačuje se velkými šiškami a velmi krásným vzhledem. Má kvalitní jehličí vhodné do podzimních a vánočních vazeb a dekorací. Často se používá na luxusnější adventní věnce.

Smrk ztepilý

Patří mezi naše domácí dřeviny. Původně byl rozšířen ve střední a jihovýchodní Evropě (od Alp až po Balkán). Tradiční vánoční strom. Pro nízkou cenu a prostou krásu je oblíben v mnoha domácnostech. K jeho největším nevýhodám patří brzký opad jehličí v trvale vytápěných prostorách.

Ať už si vyberete jakýkoliv vánoční strom, o tu největší krásu se postará výzdoba. Můžete si ji i sami vyrobit. Návod na krásné a originální ozdoby na vánoční stromek najdete například v našem článku zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Archeologové odkryli masový hrob křižáků. Mohl je pomoci pohřbít i sám Ludvík IX

Tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Nesprávným používáním se vrtáky ztupí až čtyřikrát rychleji. Nabrousit si je zvládnete i sami

Zavřít reklamu