Jak zajistit, aby schody neklouzaly

 Rekonstrukce 
03. září 2017 07:55 / Marie Popelková
  1
📷
5 fotografií v galerii
Pády ze schodů bývají častou příčinou vážných úrazů. Shutterstock
Schodiště je výrazným prvkem, který navíc propojuje prostor. Schody se rozdělují podle materiálu a tvaru. Obvykle se používají schody dřevěné, kovové, betonové, cihlové a kombinované, ale na trhu jsou k dostání i atypické schody skleněné.

Tradiční celodřevěné schodiště se hodí téměř kamkoliv. Problém je, že některá schodiště ze dřeva mohou vrzat. Proto se obvykle kombinuje dřevo a kov. Dřevěné schody jsou ale příliš kluzké. Bezpečnost je přitom zásadní a je proto nutné schody ošetřit. V minulosti se na schody lepily laciné kobercové díly, což ale nebylo praktické a ani příliš hezké. Jednoduchým řešením přitom je použití speciálních protiskluzových pásek, širokých dílů anebo dokonce i sprejů.

Protiskluz

Potiskluzové pásky a dílce na schody jsou určené pro většinu běžných schodů. Jejich rozměry proto odpovídají většině standardních schodišť. Jsou elegantní a dají se lehko připevnit. V obchodech jich najdete mnoho druhů. Nevýhodou je, že obvykle mají velmi nízkou odolnost a tedy i životnost. Poměrně často se tak musí obměňovat. 

Průhledné pásky

Oblíbeným způsob, jak udělat z klouzajících schodů bezpečné, jsou také průhledné pásky a dílce. I v tomto případě jde o jednoduchou variantu, kterou snadno vylepšíte své schodiště a zároveň ho ochráníte proti oděru. Pásky po sejmutí nezanechávají stopy po lepidle. Nejčastěji se vyrábějí v délce 65 cm a šířce 25, 30 nebbo 35 cm.

Pryskyřice

O něco dražší, ale účinnější jsou pásky z pryskyřice s abrazivem. Před aplikací je potřeba obě složky řádně promíchat. Obvyklou barvou je šedá, černá a antracitová. Dá se ale sehnat také barva fluorescenční, která v noci svítí.

Spreje a nátěry

Vyhledávaným způsobem zlepšení bezpečnosti je také nástřik nebo nátěr. Na trhu je k dostání průhledný akrylový sprej proti uklouznutí, který vytváří rovnoměrnou, strukturovanou protiskluzovou povrchovou úpravu. Sprej zvládnete aplikovat sami a stejně, jako nátěr, se používá ke zvýšení protiskluznosti na schodech, rampách, koupelnách, ale také na lodních palubách, surfovacích prknech, snowboardech, skateboardech a podobně. 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Tom Cruise vyinkasoval za nový Top Gun neuvěřitelný balík. V Hollywoodu nejspíš není nikdo, kdo by za...

Styl

Demisexualita. Proč je považována za orientaci a co to vlastně znamená?

Tech

Česko si chce objednat 24 nejmodernějších stíhaček současnosti. Rozhodnutí je za dveřmi

Zavřít reklamu