Eternitové střechy jsou zdraví škodlivé. Jak se této krytiny zbavit?

 Rekonstrukce 
11. září 2017 08:05 / Marie Popelková
  17
📷
4 fotografie v galerii
Eternitové krytiny obsahují zdraví škodlivý azbest. Pokud se rozhodnete eternitu zbavit, musíte dodržet hygienické normy. Shutterstock
Staré azbestocementové (eternitové) krytiny dodnes najdeme na řadě střech rodinných domů, chat a chalup. V současnosti jsou často za hranicí své životnosti a díky zdraví škodlivému azbestu nevyhovují současným požadavkům na zdravé bydlení. Jak se tohoto neblahého dědictví minulosti zbavit?

Eternit byl dříve velmi populární střešní krytinou. Lehkým a trvanlivým eternitovým šablonám už ale odzvonilo. Tohoto materiálu, který obsahuje škodlivý azbest, je lepší se zbavit a nahradit novou technologií.

Eternit na českých střechách

Azbestocement nazývaný také eternit patří mezi lehké střešní krytiny. Proto se často při rekonstrukci mění za plechovou krytinu, která zatěžuje střešní konstrukci dokonce méně než původní azbestocementová. Není tak většinou nutná celková rekonstrukce nosné konstrukce a zpravidla stačí částečná sanace a rekonstrukce starého krovu a nové laťování.

Eternitové střechy lze v některých oblastech vidět doslova na každém kroku. Mnohdy jsou staré i přes 80 let. Tato stará krytina je ovšem často ze severní strany porostlá mechem, drolí se, praská a při větších deštích v horách už neplní svou funkci, protože propouští vodu. Pokud máte eternitovou střechu a krytinu zatím nebudete měnit, mech v žádném případě neodstraňujte. Jeho odstraněním byste mohli uvolnit také azbestová vlákna.

Rizika při rekonstrukci starých eternitových střech

Problémem starých eternitových střech jsou karcinogenní mikrovlákna azbestu. Ty se mohou při manipulaci s chatrnou a rozpadající se krytinou, která je na střeše desítky let, uvolňovat do ovzduší a hrozí jejich vdechnutí. Práce s azbestem je tak regulována zákonem a hygienickými a dalšími normami.

"Podmínky pro práci s azbestem uvádí např. zákon č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví a další navazující právní předpisy. Tyto právní předpisy však již nespadají do oblasti působení orgánů inspekce práce, ale jsou v kompetenci hygienické služby, která provádí kontrolu jejich dodržování. Stejně je i v kompetenci hygienické služby posuzovat zdravotní rizika při práci s výrobky obsahující azbest," řekl k problematice Rudolf Hahn ze Státního úřadu inspekce práce.

Při rekonstrukci starých eternitových střech by proto investoři měli dbát na bezpečnost práce, především při odstraňování staré krytiny a samozřejmě dodržovat přísné hygienické a bezpečnostní normy pro práci s azbestem. Nejvhodnější je obrátit se na některou z firem, které se na ekologickou likvidaci azbestu specializují. Eternitové šablony by se totiž měly likvidovat tak, aby nepřišly do styku s okolím.

Střechu ze staré azbestocementové krytiny byste rozhodně neměli rekonstruovat tím, že ji překryjete lepenkou, asfaltovým šindelem nebo jinou krytinou. Starý eternit byl jako podklad pro novou střechu rozhodně neměl sloužit.

Postup při rekonstrukci a výměně staré eternitové střechy

Staré eternitové střechy patří mezi lehké střešní krytiny. Volte proto při rekonstrukci lehké materiály jako například ocelové střešní krytiny. Ušetříte tak za konstrukci nového krovu, který by zvládl větší zatížení.

Rozhodně se nedoporučuje překrývat starou azbestocementovou střechu novou krytinou. Zakonzervování staré eternitové střechy zvyšuje škodlivost azbestu.
Sanaci a rekonstrukci starého krovu, stejně jako pokládku nové lehké krytiny nechte na odbornících. Neriskujete tak ztrátu záruky při špatné montáži střechy.

Zkušenější stavebníci se mohou orientovat alespoň podle následující kroků:

  • Odstraňte bezpečně starou azbestovou střechu.
  • Pokud byla krytina na latích, je třeba je odstranit. Pokud byla na bednění, je možné jej ponechat.
  • Položte difuzní fólií, pokud na střeše nebyla.
  • Upevněte kontralatě (min. 32 × 50 mm) na krokve.
  • Namontujte nové laťování se správnými rozestupy pro nové střešní plechy.
  • Na střešní latě upevněte nové střešní plechy.
  • Upevněte veškeré střešní doplňky (oplechování, výplně, okapové systémy, střešní bezpečnostní prvky, manžety apod.)
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Dcera heavy metalového bouřliváka Ozzyho Ozbourna, Kelly je těhotná

Styl

Coldbrew, opravdová lahůdka nebo další hipster trend?

Tech

Tahle elektrická nákupní taška je překvapivě levná. Na dálnici s ní ale nejezděte

Zavřít reklamu