Pokud vás bacily či viry připoutají k posteli, věnujte lůžku zvýšenou pozornost

 Interier 
07. listopadu 2020 12:15 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Bacily i viry se drží také v posteli Depositphotos
Své posteli by člověk měl věnovat pozornost pravidelně v průběhu celého roku, pokud ale náhle onemocníte a musíte chorobu vyležet, měli byste se z hygienických důvodů svému loži věnovat ještě pečlivěji.

Když vás skolí horečky a vy se několik dní potíte v posteli, běžně si během léčení několikrát vyměníte propocené pyžamo. Jenže to není jediné, na co musíte během nemoci myslet. Je jasné, že chřipku, nachlazení a mnoho podobných onemocnění je nejlepší vyležet. Jenže propocená postel se rázem stává doslova rájem pro patogeny.

Některé bacily dokážou mimo lidské tělo přežít až několik dní. Proto je potřeba, kromě výměny zubního kartáčku a ručníku, přistoupit k několika opatřením i ve vašem pokoji. Tam totiž strávíte většinu nemoci. Pokud vás zajímá, na co vše si dát pozor, čtěte dál.

Matrace

Jestli se domníváte, že vaši matraci v případě nemoci ochrání pouhé prostěradlo, jste na velkém omylu. Kvůli vysokým teplotám se značně potíte a pot snadno pronikne skrz prostěradlo do matrace. A škodlivé mikroorganismy si ve vlhkém potu doslova libují.

Vyplatí se proto pořídit si takzvaný chránič matrace. Ten ochrání matraci nejen před znečištěním, ale výrazně prodlouží její životnost. Zachycuje tělní tekutiny a prodyšnost zabraňuje možnosti tvorby roztočů v matraci.

Pokud jej nemáte, je vhodné po prodělané nemoci matraci alespoň pořádně vysát, očistit vlhkým hadříkem a nechat ji ve vzpřímené poloze řádně vyvětrat poblíž otevřeného okna. Nejlépe 12 hodin. Pokud vaše matrace disponuje odnímatelným povlakem, tak jej vyperte v pračce na 60 °C.

Povlečení

Při intenzivním pocení věnujte také zvýšenou pozornost materiálu, ze kterého je vyrobeno povlečení. Při nemoci je vhodným materiálem 100% bavlna. Dobře dýchá a saje pot. Také povlečení je třeba během nemoci častěji měnit, klidně každý den. Povlečení perte v pračce nastavené na 60 °C.

Přikrývka a polštář

Pokud to jde, mějte také v záloze náhradní přikrývku a polštář. Po vypocení tak můžete dát lůžkoviny proschnout a můžete si vzít ty náhradní. Při výběru přikrývky a polštáře věnujte zvýšenou pozornost možnostem údržby. Ideální je, pokud přikrývku i polštář můžete prát v pračce nastavené na 95 °C. Jedině při vysoké teplotě se totiž zbavíte nežádoucích mikroorganismů z vašich lůžkovin.

Nezapomeňte i na další věci

Během nemoci byste se ale měli starat nejen o matraci, přikrývky či povlečení. Abyste se zbavili všech bakterií a virů, dezinfikujte povrchy, se kterými jste během nemoci přišli do styku. Nejčastěji to bývá elektronika, kliky a vypínače. O tom, jak si doma levně vyrobit dezinfekci ze tří surovin, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu