Oleandr potřebuje přes zimu speciální místo i péči
V našich klimatických podmínkách se dá pěstovat celá řada rostlin, dokonce i subtropických nebo středomořských. A k nim patří i oleandr, který umí zkrášlit balkony, terasy i zahrady. Navíc vás bude mámit svou krásnou vůní. Avšak, co těmto rostlinám vadí, to je zima. Zvláště taková, kdy teploty klesají pod bod mrazu. Proto je potřeba při péči o oleandr myslet i na to. A je jedno, zda jej pěstujete venku, anebo v interiéru.
Pojizdná rostlina
Hodláte-li pěstovat oleandr venku, určitě tomu podřiďte i nádobu, v níž bude rostlina umístěna. Pod květináč dopředu pořiďte podložku na kolečkách, s jejíž pomocí snáz oleandr převezete do interiéru. K dostání jsou různé typy, dřevěné i kovové.
Dostatek světla
Vhodné místo pro přezimování rostlin je takové, kde se teplota pohybuje od 2 °C do 12 °C, což například u panelových bytů bývá problém. Protože při teplotě nad 12 °C si rostlina neodpočine, což je jeden z nejčastějších důvodů, proč pak nekvete. To, co byste dále měli vyřešit, je přísun světla. Protože toho i přes zimu oleandry potřebují dostatek, jinak hrozí opadání listů. To můžete kompenzovat tím, že využijete například bílé zdi či zrcadlo, jež světlo odráží. Řešením je také speciální, takzvaná fotosyntetická žárovka či zářivka se spektrem, které odpovídá dennímu světlu. Ovšem, pokud světlé chladné místo nemáte, je případnou variantou přezimování oleandru ve tmě, avšak s jeho cíleným ořezáním. Takové rostliny pak snadno obrostou.
Zálivku jen střídmě
Během zimy jsou rostliny ve vegetativním klidu, takže tomu uzpůsobte také zálivku. Proto je zalévejte velmi opatrně. Dbejte na to, aby substrát nevyschnul, ale přitom v misce nestála voda. Přebytek vody při zazimování vede k uhnívání kořenů. V době zimního odpočinku se také rostliny nikdy nehnojí. Prostory, v nichž máte oleandr zazimovaný, pravidelně větrejte, aby se v nich nedržel vlhký a zatuchlý vzduch. Ale ani příliš suchý vzduch není vhodný. V takovém případě oleandr občas trochu oroste vodou. Rostlina by v každém případě neměla stát v průvanu. A myslete také na to, že oleandr je prudce jedovatý, takže při manipulaci s ním buďte opatrní. Naprosto nevhodné je oleandr umisťovat do dětského pokoje. Jaké další rostliny tam nepatří, jsme psali zde.