Moderní omítky vypadají jako beton či kámen. Jsou krásné a odolné proti špíně

 Interier 
15. května 2018 09:53 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Zajímavá omítka ozvláštní každý interiér Internet
Moderní omítky získávají na čím dál větší oblibě. Mohou vypadat jako kámen, beton, dřevo, travertin, stará omítka nebo třeba hliněné omítka. Pokud dobře vyberete, budete mít i vy problém rozlišit, zda se jedná o přírodní materiál nebo jen kvalitní moderní stěrku.

Doby, kdy omítka vypadala vždy stejně, jsou už dávno pryč. Dnešním hitem jsou speciální omítky, které na sebe mohou vzít naprosto nejrůznější podobu. A nemusí jít jen o imitaci přírodního materiálu. Některé stěrky dodají vaší zdi třeba perleťový nádech, jiné zase zajímavou plastickou strukturu. Prakticky nic není problém - zeď může vypadat i jako z cortenové oceli, která připomíná rezavý plech.

Všeho s mírou

Mnohokrát omílané úsloví všeho s mírou platí i v případě designových omítek. I když vypadají moderní stěrky krásně, není úplně vhodné aplikovat je všude v bytě, už kvůli jejich hrubé struktuře. Nejlépe vyniknou na jedné stěně. Plastický dojem se nejlépe vyjímá na stěně, která je nejvíc na očích, například na prázdné stěně za sedací soupravou.

Pokud se přesto rozhodnete dát designovou omítku na všechny stěny, zvolte raději typ s hladším povrchem. I tak ale bytoví designeři nabádají v souvislosti s designovými omítkami ke střídmosti. Méně zkrátka v tomto případě rozhodně znamená více.

Praktické výhody

Moderní designové omítky jsou nejen krásné, ale v mnoha ohledech i praktické. Velmi snadno se například udržují. Velikou výhodou moderních omítek je, že oproti malbě na nich není vidět každá špinavá skvrna a každý otisk prstů.

I jediná stěna, na kterou použijete nějakou originální stěrku, dokáže naprosto výrazným způsobem proměnit celou místnost. Pokud celý interiér dobře doladíte, nemusíte už pořizovat ani tolik dekorací - sama zeď bude hezkým skvostem.

Na druhou stranu je třeba si velmi dobře rozmyslet, kam moderní omítku aplikovat a jaký typ vůbec použít, aby se vám stěna brzy neokoukala. Nejde totiž o investici na rok či dva.

Na povrchu nezáleží

Designové stěrky mohou být hladké, hrubé, strukturované, s kavernami, lunkrami a různými jinými dírami.

Hodí se prakticky kamkoliv - do koupelny, do sprchového koutu, do kuchyně, za kuchyňskou linku, do obýváku, chodby, ložnice nebo může zdobit stěny schodiště. Lze ji dokonce aplikovat i na pracovní desku stolu nebo jakýkoliv nábytek. Pokud se ale rozhodnete stěrku dát do koupelny či sprchového koutu, musí být zalakovaná, aby byla 100% odolná vodě, horké vodě, mýdlu, čisticím prostředkům a podobně. Rovněž stěrky do kuchyně či za kuchyňskou linku musejí být zalakované PUR polyuretanovým lakem, aby stěrka byla odolná proti oleji, mastnotě a čisticím prostředkům.

Stěrky lze tedy použít téměř na jakýkoliv povrch. Na staré omítky, na štukové omítky, na jádrové hrubé omítky, na sádrokarton, na OSB desky, na plech, na sklo, na umakart, všude tam, kde si jen budete přát.

Typy omítek a jejich vzhled

Typů designových omítek existuje opravdu nepřeberné množství, takže vybrat by si měl snad úplně každý.

Imitace betonu

Betonová stěrka patří mezi ty nejznámější. Můžete ji aplikovat prakticky na jakýkoliv povrch, třeba i na sádrokarton. Někteří stavebníci ji nedoporučují do vlhkého prostředí, ale jiní zase tvrdí, že pokud ji dobře nalakujete, nebude vadit ani tam. K dostání jsou i speciální tvrdé stěrky, kterým voda nevadí, navíc je lze aplikovat i na starý obklad. Cena je ale v porovnání s klasickou stěrkou o něco vyšší. O betonových stěrkách jsme blíže psali zde.

Hlazené omítky

Zvolit můžete i hlazené omítky, kterými můžete dosáhnout velmi zajímavých dekorů. Mezi nejznámější patří například tyto:

Benátský štuk - směs vápence, prachu z rozdrceného mramoru a akrylátového pojiva je velice náročná na aplikaci. Ztvrdnutá směs je ale velmi trvanlivá a odolává i vodě a plísním. Popularita benátského štuku však tkví především v jeho konečném vzhledu, který imituje mramor, případně leštěný kámen. Nevýhodou je, že nelze přemalovat a hůře se odstraňuje.

Granite - omítka se specifickou plastickou strukturou. Lze si vybrat z neutrálních světlých odstínů se vzhledem přírodního kamene nebo přibarvené omítky se zvýrazněnou kresbou. Popř. je možno dotónovat metalickými odstíny s efektem olova nebo mědi.

PanDOMO - tuto náročnou stěnovou aplikaci je rozhodně vhodné svěřit do rukou profesionálů. Co do struktury nabízí hned několik variant: při litém zpracování je vzhled tahů umírněnější a plocha je hladší, naopak u stěrkovaných ploch materiál umožňuje více či méně strukturovaný povrch.

Pitted - omítka s dost robustným a zrnitým vzhledem a kombinací malých leštěných i neleštěných ploch.

Travertino - přírodní omítka s efektem kamenné plochy. Vyrábí se z křemičitého písku, mramorových zrn a vápenné mazaniny. Z přírodního travertinu je například postaveno římské Koloseum.

Perlata - jde o elegantní povrch s jemným perleťově hřejivým odleskem, který dodá interiéru punc výjimečnosti a luxusu. Dokáže interiér příjemně zútulnit a s patřičným osvětlením pak vytváří proměnlivé a pohyblivé perleťové efekty. Perlata je k dispozici téměř ve stovce různých barevných odstínů.

Lakovaná stěrka - speciální technika, která je tvořena zpravidla 6 - 7 vrstvami stěrky a lakovaných nátěrů. Lze ji použít ve sprchách, v koupelnách, u bazénů. Tato povrchová úprava může být aplikována na veškeré soudržné a pevné podklady. Výhodou lakované stěrky je velmi dobrá udržovatelnost, omyvatelnost a tvrdost. Vhodná je pro luxusní interiéry.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

České osobnosti ovládly ledovec. Letošní sezonu zahájil i herec Jan Čenský

Styl

Skutečně káva, zelený čaj a chilli zrychlují metabolismus, nebo je to jen mýtus?

Tech

Funkce na chytrých telefonech, která udržuje vaše hesla v bezpečí, bude brzy vypnuta

Zavřít reklamu