Fólie proti sluníčku brání přehřívání bytu a také dobře vypadají

 Interier 
25. dubna 2018 09:15 / Jan Novák
  0
📷
4 fotografie v galerii
I ve slunečných dnech si můžete doma u okna udělat pohodlí Shutterstock
Slunečné počasí je příjemné, jenže do vyhřátého bytu se nechce vracet nikdo z nás. Řešit to můžete žaluziemi a roletami. Další možností jsou stínící protisluneční fólie, které se lepí na okna. Je to jednoduché a levné, i proto se z nich dnes stává trend.

Díky protisluneční fólii vám bude lépe v kancelářích, obchodech, bytech i rodinných domech. V létě vám poslouží proti horku a slunci, v zimě naopak zabraňují tepelným ztrátám přes málo izolovaná okna. O jiných možnostech zastínění jsme psali zde.

Protisluneční fólie vám poslouží dobře i při náhlém rozbití okna, kdy dokáže udržet střepy vcelku a zabrání tak zranění třeba vašeho dítěte. Zajistí také soukromí, když sousedům minimálně částečně zabrání v pohledu do vašich oken.

Velkou výhodou je samotná instalace. Pokud jste alespoň trochu zruční, stínící fólii si na okno nalepíte sami. Protisluneční fólie si vás získá také cenovou dostupností, většina nabízených fólií vás nebude stát více než několik stokorun za metr čtvereční.

Na co myslet, než se vypravíte na nákup?

Dobře zvažte, na jaká okna chcete polep pořídit. Rozmyslete si, jestli chcete mít na okně fólii s dekorací nebo zda chcete polepit jen část okna. Podle toho budete vybírat velikost a také druh polepu. Volit můžete fólii, která se nalepuje zevnitř okna, nebo také exteriérovou.

Interiérové fólie mají delší životnost, výrobci na ně často nabízejí prodlouženou záruku. Životnost exteriérových fólií bývá naproti tomu kratší, neboť jsou vystaveny povětrnostním podmínkám. Na ně je poskytována kratší záruka. Naproti tomu jsou ale účinnější, neboť se slunečním zářením přijdou do kontaktu jako první a rovnou jej odrážejí nebo pohlcují.

Výběr ovlivňuje celá řada dalších faktorů, jako je  například síla a skladba skla, jeho velikost, umístnění oken na světovou stranu, vnitřní a venkovní zastínění, materiál rámů, celková kondice nebo třeba stáří oken. Nejen proto se vyplatí konzultovat výběr s odborníkem.

Zastínit okno zcela nebo částečně?

Na trhu existuje spousta dekorů nebo pouze fólie, která vypadá jako zrcadlo a je buď částečně průhledná, nebo zastíní úplně. Tady záleží pouze a jenom na vkusu každého. S tím také souvisí polepovaná plocha - zda okno polepit celé nebo pouze jeho část, kde je nejvíce vidět nebo nejvíce prosvítá slunce.

Podle uchycení si můžete koupit samolepící fólii nebo statickou. Hlavní rozdíl je v tom, že samolepící se na rozdíl od statické velice špatně odstraňuje, ale zase lépe drží. Statickou můžete použít opakovaně, pokud ji mimo sezonu sundáte.

Jak fólii nalepit?

Postup je sice velice jednoduchý, avšak pro laika může být časově náročný i poměrně pracný. Okno každopádně nejdříve důkladně umyjte. Pokud jste si rovnou nekoupili požadovaný rozměr fólie, správně a rovně si ji nastříhejte. Pak sloupněte polep z podložky, avšak dávejte pozor na zkrabacení, slepení a zmačkání fólie.

Fólii umístěte na čisté okno stranou, kterou byla na podložce směrem seshora dolů. V případě polepování statické fólie si okno lze trošku navlhčit. Postupně vyrovnejte všechny bublinky a nerovnosti, které vznikly při lepení. Nakonec fólii pořádně uhlaďte, aby pěkně přilnula k oknu. Při práci nespěchejte, vybavte se pečlivostí a především trpělivostí.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

České osobnosti ovládly ledovec. Letošní sezonu zahájil i herec Jan Čenský

Styl

Skutečně káva, zelený čaj a chilli zrychlují metabolismus, nebo je to jen mýtus?

Dům a zahrada

Jak se nenapálit a koupit dobrou domácí pálenku. Naučte se poznat opravdu kvalitní destilát

Zavřít reklamu