Dáváte peřiny vyvětrat ven, když je hezky? Děláte velkou chybu
Ráno vytáhnout peřiny na balkon a nechat vyvětrat, to je běžná praxe všech domácností. Jenže s příchodem jara je dobré s tím přestat.
Teplo totiž milují roztoči, takže jestli vám na peřiny svítí slunce, právě dodáváte těmto škůdcům a alergenům živnou půdu pro pohodlný a spokojený život.
Milovníci vlhkosti
Nejvhodnější podmínky pro růst roztočů jsou teploty mezi 22 až 26 stupni a vlhký vzduch. Jako nejpříznivější se uvádí vlhkost v rozmezí 70 až 80 procent, přežijí i při padesáti procentech. Nižší už na ně působí nepříznivě.
Pokud tedy větráte peřiny na jaře a v létě po ránu, nabízíte těmto škůdcům ideální podmínky. Nejenže se teplota pohybuje zpravidla na ideálních hodnotách, ale to samé platí i pro vlhkost. Ta během dne kolísá, a právě po ránu bývá nejvyšší.
Rozhodně to ale neznamená, že je lepší peřiny hned po probuzení zastlat pod přehoz nebo dát do peřiňáku. To bude mít hodně podobný efekt jako vystavování na sluníčku.
Při spaní se potíme
Peřiny budou teplé a vlhké a roztoči se mohou radovat. Během noci totiž v průměru každý z nás vypotí – aniž by si toho většinou všiml – půl litru tekutiny.
Už je vám asi jasné, kdy je nejvhodnější čas pro větrání peřin. Ano, je to zima. Ideální počasí je tak kolem mínus pěti stupňů s mírným větrem.
Půlhodinu větrat
Jenže pokud bojujete s roztoči, až tolik vám to nepomůže. Větrání v mrazu na půlhodinu až hodinu se hodí hlavně pro ty, kteří s alergiemi a vlhkem doma nebojují.
Mráz totiž hubí roztoče, jenže nezničí alergeny, které už roztoči uvolnili. Výsledek vymrazování peřin je tedy dost slabý. Od roztočů vám pomůžou spíše protiroztočové povlaky a pravidelný úklid postele i lůžkovin. A tady o nich píšeme.