Toužíte po harmonicky sladěném interiéru? Vybírejte dekor dřeva podle stylu nábytku

 Interier 
07. května 2018 13:42 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Každý druh dřeva se hodí k jinému stylu nábytku Shutterstock
Pokud milujete dřevo a při zařizování interiéru dáváte tomuto materiálu přednost, je třeba mít na paměti jednu maličkost. I pouhý dekor dřeva totiž dokáže divy. Volte ho tedy podle stylu vašeho nábytku. Jen tak docílíte pěkně sladěného interiéru.

Vhodně zvolený kus dřevěného nábytku dokáže dobře doplnit celkový styl místnosti, ať už je to pokoj nebo pracovna. Zatímco pro francouzský venkovský styl je vhodnější vybírat neopracované dřevo s bílým nátěrem a patinou, koloniální styl zase vyžaduje nábytek z masivního tvrdého dřeva. Dřevěný dekor proto vždy vybírejte tak, aby s daným stylem korespondoval.

Koloniální styl

Charakteristickými znaky koloniálního stylu jsou masivní prvky dřevěného nábytku. Případně to mohou být i kombinace kovu s kůží. I samotné kožešiny zde mají své místo. Paleta barev je spíše v matném provedení, a to tlumeně zelená, písková až po hnědou nebo barvu slonové kosti.

Koloniální styl přinese do vašeho domova nezaměnitelnou kombinaci různých kultur. Zatímco Evropané si potrpí na ozdobených dřevěných kouscích, americká verze je typická jednoduššími tvary. Obě varianty však spojuje zájem o masivní dřevěný nábytek. Ke koloniálnímu stylu se hodí tvrdý typ dřeva, jako je javor, ořech, mahagon, teak nebo palisandr.

Provence styl

Milovníci Francie a romantické duše milují styl Provence. Charakterizuje ho nábytek ve venkovském stylu v krémové, bílé až šedé barvě – ale pokud chcete přidat na romantice, použít můžete také růžovou, světle modrou či světle zelenou barvu. K nábytku ve stylu Provence patří podlahy z cihel, kamene nebo z bytelných prken, které připomínají původní materiály. Provence stylu jsme se více věnovali zde.

Ideální je, pokud je nábytek vyroben z ořechu, kaštanu nebo dubu. Tento styl nejlépe doplňuje neopracované dřevo ve své přírodní formě nebo nábytek v jemné bílé barvě. Aby byl efekt venkovského sídla umocněný, vybírejte kousky jakoby zašlé věkem nebo rovnou renovovaný či předělaný starý nábytek. Patina a oprýskané kousky jsou nejlepší volbou.

Skandinávský styl

Skandinávské interiéry bývají zařízené ležérně, pohodlně, prakticky a především útulně. Vše je zkombinováno s citem a se smyslem pro detail. Minimalismus a čisté tvary jsou v rovnováze s příjemnou atmosférou a především funkčností. Tento styl se drží světlých neutrálních barev a ctí především přírodu a přírodní materiály. O severském stylu jsme blíže psali zde.

Pro severský styl je typická světlá skandinávská borovice, která rychle roste a velice dobře se s ní pracuje. Ducha Skandinávie vhodně doplníte i vybavením z břízy či buku, případně také z lamina v totožném dezénu.

Rustikální styl

Rustikální styl dokáže z vašeho domova vykouzlit místo, které vám bude připomínat prázdniny na venkově. Nejvhodnější je, když je nábytek vyroben z masivního dřeva a je do detailů řemeslně opracovaný. Může být patinovaný nebo vyzdoben malovanými ornamenty. Ve správném venkovském interiéru nechybí kredence, almary, příborníky, úložné bedny, prosklené vitríny a komody se šuplíky. Z barev dominuje bílá barva. Dobře ji doplňují pastelové barvy a barvy v přírodních tónech. Více než na lesklý povrch je potřeba vsadit na matný vzhled. A když působí barvy zašle, je to jen dobře.

Nejtypičtější je pro tento styl využívání surových přírodních materiálů nebo starého dřeva, které můžete ozvláštnit technikou kartáčování. Dřevo pak získá požadovanou patinu a působí opracovaným dojmem. Kromě hojně používané borovice, která v podobě rustikálního nábytku dodává interiéru i typickou vůni, je vhodným dřevem též osika, červený či bílý cedr nebo dub

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Kalhotový kostým si razí cestu zpět do světa módy. Vypadá skvěle a je snadné jej stylovat

Tech

Indie se může řadit k vojenským supervelmocím. Má vlastní a také nejrychlejší hypersonickou střelu

Zavřít reklamu