Myslíte si, že o údržbě okrasné zahrady v zimě víte vše? Možná vás vyvedeme z omylu!

 Exterier 
04. prosince 2016 07:22 / Marie Popelková
  0
📷
9 fotografií v galerii
Zimní zahrada rozhodně není nudná. Shutterstock
Máte dojem, že s nástupem zimy končí veškeré práce na zahradě? Rozhodně ne! Představíme vám tři nejčastější mýty a nepravdy, kterými se mnozí zahrádkáři řídí, aniž by tušili, že dělají velkou chybu!

Taky v zimě odkládáte zahradní nářadí a vytahujete ho až na jaře? Zimní zahrada ale i v chladných měsících potřebuje péči! Zahradnické rukavice byste tak měli mít pořád připraveny.

1. Mýtus – Mulčováním udržujeme rostliny v teple

Mulč je v podstatě jakýkoliv pokryv povrchu půdy organickým materiálem. Může to být sláma, posekaná tráva, listí, kůra nebo rostlinný odpad. Někdo používá méně přirozené, ale vhodné materiály, například nepotištěné kartonové krabice a koberce z přírodních materiálů (bez příměsí umělých vláken). Samotné, celoplošné mulčování před zimou však rostlinám škodí – tedy v případě, že mulčem pokryjeme i rostliny samotné. Pakliže se totiž mulč během zimy rozloží, bude docházet k rychlému střídání teploty pod svrchní vrstvou půdy, čímž dojde k popraskání kořenů a následně i k úhynu samotné rostlinky.

Pokud chcete mulčováním pomoci své zahradě lépe přečkat zimní období, pak obzvláště v případě okrasných rostlin pokryjte mulčem zeminu okolo (ne přímo místa, kde v létě rostlinky kvetou). Mulč pak stabilizuje teplotu zeminy a nebude tak docházet k teplotním výkyvům v půdě.

2. Mýtus – Zahradu v zimě nezaléváme

Za horkých slunných dnů všichni horečně zavlažují své okrasné zahrady, neboť se přirozená vláha v zemi odpařuje a květiny i trávy potřebují pravidelně "pít". V zimním období však panuje mýtus, že půda pokrytá sněhem vláhu nepotřebuje, neboť by při zálivce voda stejně ihned zamrzla.

Pravdou je, že máte-li na zahradě rostliny, které svou zelenou barvu neztrácejí ani v zimním období, měli byste jim dopřát trochu vody i za mrazivého počasí. Zalévat se má mírně vlažnou vodou, a to přes den, kdy jsou teploty o něco vyšší. To proto, aby se voda stihla vpít do zeminy a dostat se tak ke kořenům rostlin.

3. Mýtus – Zahrada v zimě je nudná

Ano, toto tvrzení platí v případě, že na své okrasné zahradě pěstujete pouze teplomilné květiny a dřeviny, nebo například jednosezonní rostliny, které před zimou umírají, neboť doba jejich růstu nepřesáhne 9 (teplých) měsíců. Jenomže v našich zeměpisných podmínkách se do takto choulostivé zahrady pouští opravdu jen málokdo – takovéto pěstitelské podmínky spíše odpovídají balkónovému pěstování, nikoliv však zahradě.

Pro potřeby okrasných zahrad jsou dnes na trhu k dostání stále zelené kultivary dřevin, květin i travních, okrasných odrůd. Tyto druhy potěší vaše oko i v zimním, mrazivém čase a navíc máte jistotu, že vaše zahrada bude překypovat svěžestí a životem i když na ní bude ležet sněhová peřina.

Stálozelené kultivary

Alaska - list zvlněný, velmi lesklý, roste poměrně pomalu. Velmi odolný kultivar.
Crassifolia - tuhé, kopinaté, často pokroucené listy, s max. 10 zuby.
Xerox - listy tohoto kultivaru jsou zubaté nejenom po okraji, ale i na líci listů.
Hastata - drobnější kopinaté listy, výrazně otrněné.

Celoročně velmi dekorativní olistění má známá bobkovišeň (Laurocerasus). Původem je z Malé Asie a jihovýchodní Evropy. Dobře roste na chráněných stanovištích. Potřebuje polostín a propustnou zásaditou půdu. Dobře snáší sucho, ale na zimu je třeba namulčovat kolem kořenů. Lze ji pěstovat v zahradě i v nádobách. Je-li řeč o rostlinách pro zimní čas, neměli bychom vynechat libavku (Gaultheria). Tento poléhavý keřík z čeledi vřesovcovitých může dobře doplnit prostory mezi keři, na mírně zastíněném místě skalky i místy nahradit trávník. Drobné stálezelené listy po celou zimu osvěžují svítivě karmínové plody. Keřík se hodí i pro pěstování v zimních nádobách spolu s vřesovci a dalšími druhy této čeledi, ale i se zakrslými jehličnany.

Ojíněná prérie

Existují i další způsoby, jak vnést do zimní zahrady zajímavost, a navíc i detail a pohyb. Řešením jsou okrasné traviny. Na stálezelené druhy je v našich podmínkách většinou příliš chladno. Můžeme však použít traviny, které na podzim zežloutnou a zaschnou: jejich listy a někdy i zajímavé klasy vytrvají na zahradě i přes zimu. Ve větru vnesou do zahrady vlnivý pohyb i specifický zvuk, a s vrstvou jinovatky si jejich krása nezadá s letními květinami. Suché nadzemní části travin se odstraňují na jaře, když začínají rašit nové listy.

Zimní barevnost

Nesmírně cenným bonusem je u celé řady dřevin jejich barevná či jinak zajímavá kůra. V tomto směru jsou velmi zajímavé mnohé druhy javorů (zejména javor šedý, ale i další), některé druhy okrasných třešní, řada zajímavých druhů bříz a samozřejmě i platan, máme-li pro něj v zahradě dostatek místa.

Další barevné oživení vnášejí do zimní jednotvárnosti mladé výhony pravidelně řezaných dřevin, například jasně zbarvené mladé větve vrb nebo lip. Barevnými větvemi se pyšní i celá řada listnatých keřů. Asi nejnápadněji vybarvené jsou výhony svídy. Odstín jejich vybarvení se může pohybovat od krvavě rudé přes oranžovou až ke žluté a žlutozelené. Velmi zajímavé zbarvení mají i některé ostružníky a další keře.

Některé stromy a keře se také až dlouho do zimy pyšní zajímavými plody, které navíc mohou lákat ptáky. Úžasným dojmem působí maličká jablíčka okrasných jabloní nebo třeba rudé plody kaliny obecné, stejně jako drobné červené malvičky poléhavého skalníku Dammerova, zářící mezi jeho zelenými lístky.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda