Vytvořte si nádhernou podzimní zahradu! Je to snadné!

 Exterier 
28. října 2016 09:48 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Na podzim vynikne svou krásou například brslen. Internet
Krásu podzimní zahrady dělá především barevné listí stromů. Pokud se tedy chcete každý rok kochat pohledem do pestrobarevné zahrady, zasaďte si v ní stromy a keře, které se vám o tuto nádheru postarají!
Každý zkušený zahradník ví, že při zakládání zahrady je nutné myslet i na to, jjak bude vypadat na podzim. Zahradu je dobré dopnit o rostliny, které lahodí oku i mimo hlavvní vegetační sezonu.

Nestačí ale jen vybrat ten správně barevný keř či strom, ale také pamatovat na dobré umístění. Důležité je totiž zajistit dřevině dostatek světla. Na slunném stanovišti budou listy podstatně sytěji vybarveny, než když umístíme keř či strom někam do stínu.

Dalším důležitým pravidlem je zasadit dřevinu na místo, které je chránění před silným větrem a mrazy. Chráněné stanoviště má totiž vliv nejen na množství, ale trvanlivost barevných listů i plodů. Jaké dřeviny nás na podzim očarují svou barevnou krásou?

Javor (Acer ginnala, A. japonicum, A. palmatum, A. rubrum apod.) je svým nádherným podzimním vybarvením pověstný. Nádherné jsou také nejrůznější asijské druhy, jako jsou javor japonský, dlanitolistý, ginala či javor tatarský.

Okrasné jabloně a třešně jsou oblíbené zejména pro krásné květy, ale podzimní vybarvení si s nimi nezadá. Na jabloních jsou zajímavé i plody.

Pro nádherné plody stojí za to pěstovat na zahradě také hloh (crataegus) nebo jeřáb. Jeřáb (Sorbus) ‘Joseph Rock’ má žluté bobule a na podzim hezké odstíny listů.

Vilín (Hamamelis) je hodně zajímavý keř, který by na vaší zahradě neměl chybět.Kvete totiž v době, kdy byste to vůbec nečekali! Do ledna dokvétá „podzimní“ vilín virginský (Hamamelis virginiana) od ledna začínají nakvétat asijské vilíny – vilín měkký (Hamamelis mollis) a vilín prostřední (H. x intermedia). Na podzim se listy vilínu zbarví ve stejně barevné škále jako jeho květy.

Brslen (Euonymus) na podzim upoutá nejen barvou listů, ale zejména zajímavými plody. Ty jsou sice pro lidi jedovaté, ale ptáci si na nich rádi pochutnají. K nejhezčím keřům patří Euonymus alatus, který je zajímavý po celý rok. Domácí brslen evropský (Euonymus europaeus) má na podzim růžově purpurové plody s oranžovým středem. Purpurově červené listy nabízí kultivar Atrorubens. Kultivar E. europaeus Chrysophyllum má žluto zelené listy a kultivar Aucubifolius žlutopestré. Kontrastní bílé tobolky s oranžovým semenem má E. europaeus Albus. Záplavou jasně purpurových plodů se vyznačuje E. europaeus var. intermedius Red Cascade.

Cesmína (Ilex) bývá spojována hlavně s obdobím Vánoc, kdy se větévky stálezelených tuhých listů obalených množstvím korálově červených plodů používají jako dekorace. Ale krásné jsou i v přírodě a některé druhy ptáků si rády pochutnají na plodech.

Muchovník (Amelanchier) nás na jaře potěší záplavou bílých hvězdiček květů,v létě bývají muchovníky obalené nejprve červenými, později inkoustově fialovými plody a na podzim se mu nádherně vybarví listy. No a v zimě zaujme tvarem holých větví.

Škumpa (Rhus) působí na podzim rovněž velmi dekorativně. Její krása je však něčím vykoupena, proto má nejen své přívržence, ale i odpůrce. Hlavním problémem je, že jde o hodně invazivní rostlinu, která se nám velmi rychle rozšíří i do vzdáleného okolí. Mnozí ji proto označují za plevel stejně jako bolševník. Navíc její kořeny mají obrovskou sílu a dokážou se provrtat téměř všude, překážkou pro ně nejsou ani betonové či dlážděné chodníky. Na podzim je sice nádherná, každý zahradník by si ale měl moc dobře rozmyslet, kam ji zasadí!

Přísavník (Parthenocissus) je také dřevina, která na podzim vypadá půvabně. Jeho listy se vybarvují v řadě odstínů od oranžové přes oranžovočervenou až po karmínovou. A výhodou je, že na rostlině vydrží poměrně dlouhou dobu.

Skalník (Cotoneaster) je okrasný listy i plody. Drobné listy některých, zejména opadavých druhů se na podzim zbarvují oranžovočerveně, drobné malvičky pak připomínají červené korálky. Na keři vydrží plody celý podzim a v zimě si na nich pochutnají ptáčci.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu