Co dát do truhlíku na okno, aby vyniklo i na podzim

Podzimní truhlíky
 Exterier 
27. září 2016 23:31 / Internet
  49   0
Připadají vám okna bez truhlíků smutná? Proč jim nedat i na podzim šmrnc a nenechat je zářit? Připravili jsme pro vás pár inspirací na to, čím je osázet.
V září už začíná chřadnout krása květin, které se v truhlících staraly o barevný letní efekt. Neznamená to však, že do truhlíků musíme napíchat smrkové, šípkové, jeřábové větvičky, papírové růže či jiné náhražky. Přichází totiž čas neméně pěkných květin, které se postarají o pestrý balkon či okno až hluboko do zimy.

Na většině domů, ozdobených v létě květinami, zmizí s jeho sklonem všechen jas a s ponurou šedí podzimu velmi zešediví i ulice. Zahlédneme-li někde květinu za oknem, hned srdce poskočí při milé podívané. Pro samou péči o mrtvé zapomínáme na živé, na sebe. Právě v ponuré šedi podzimu je potřeba rozjásat ulice živými barvami květin. Nejvděčnější květinou podzimu je chrysantéma.

Rozmanité možnosti nabízí velký sortiment rostlin jako je zběhovec (Ajuga) v barevných varietách, stále více oblíbený krásnohlávek (Calocephalus), který sice v naší zeměpisné šířce většinou nepřezimuje, ale celou zimu vypadá krásně, dále kostřava (Festuca cinerea), tráva, která truhlíku dodá krásné aranžmá, rozmanitý sortiment dlužich (Heuchera), nádherných květin s červeným, karamelovým i svěže zeleným zabarvením listu, různé druhy rozchodníků (Sedum), které nás zaujmou svojí barevností a strukturou.

Do kombinací takových truhlíků můžeme použít několik druhů brslenů (Euonymus), které opět nabízejí velkou barevnou škálu. I bylinky se krásně hodí pro tento typ výsadby, například mateřídouška (Thymus) nebo šalvěj (Salvia). Všechny jmenované rostliny (sortiment je však samozřejmě mnohem bohatější) vnášejí barevnost a krásnou strukturu za okno, na balkon či terasu.

Velkého oživení v truhlíku dosáhneme použitím kvetoucích rostlin. Taková krásně rozrostlá minimaceška dokáže divy. A zkuste vysadit do podzimního truhlíku u nás zatím moc nepoužívaný brambořík (známe ho většinou jen pro použití do bytu) a budete mile překvapeni. Nemůžeme zapomenout na okrasné papričky, okrasné zelí, úplně obyčejnou dvouletku starček (Senecio), který nabízí krásnou stříbrnou barvu a strukturu, na všude přítomné chryzantémy v mnoha barvách a stejně tak na mnoho druhů vřesů.

Příklady kombinací pro truhlík dlouhý 60 cm
- zběhovec (Ajuga), kostřava (Festuca), brambořík (Cyclamen), rozchodník (Sedum)
- starček (Senecio), chryzantéma (Chrysanthemum), dlužicha (Heuchera ´Palace Purple´)
- minimaceška, krásnohlávek (Calocephalus), vřes, okrasné zelí
- mateřídouška (Thymus ´Variegated´), okrasná paprika, brslen (Euonymus), minimaceška

Jednoznačně nejdůležitější podmínkou úspěchu při pěstování truhlíkových květin je kvalitní substrát. Musí být dostatečně výživný, humózní, porézní a vododržný (ne příliš vysýchavý). Dřívi si pěstitelé museli zeminu připravovat smícháním rozleželého přesátého kompostu s kvalitní rašelinou a přídavkem písku.

Tuto ne právě lehkou práci vám nyní usnadní již namíchané zahradnické substráty.
Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Záhadu ruského podzemního komplexu se snaží vědci rozluštit pomocí snímačů kosmických částic

Tech

V Číně jezdí nejrychlejší vlaky. Dočká se i Česko v nejbližších letech takto rychlých vlaků?

Dům a zahrada

Chcete kuchyň podrobit úpravám, ale nevíte si rady? Pomoci vám může umění Feng Shui

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu