Řasy v zahradním jezírku

 Exterier 
18. července 2016 21:52 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Zelená dlouhá řasa Internet
Řasy jsou přítomny ve vodě, vzduchu, v půdě i vegetaci. Rostou díky světlu a živinám, které jsou rozpuštěné ve vodě v zahradním jezírku.

V přírodních nádržích jsou řasy naprosto běžnou součástí, to však neplatí u zahradních jezírek, kde je jejich výskyt nežádoucím jevem. Zejména z hlediska estetiky a zápachu. Nadměrný růst planktonických řas, který způsobuje již zmiňovaný zápach, může končit i smrtí ryb. Hustý porost vláknitých řas znemožňuje pohyb ryb v zahradním jezírku.

Pokud je vaše zahradní jezírko zelené, je třeba s tím něco udělat. V prvé řadě je potřeba identifikovat to zelené, co se ve vodě nachází, teprve pak můžete začít účinně bojovat se zeleným nepřítelem. Pokud ve vodě najdete zelené chuchvalce řas, ale voda není kalná, jedná se patrně o dlouhou vláknitou řasu. Tato řasa je zpravidla přirostlá k podkladu nebo vytváří řasové polštáře. Může se stát, že tento druh řasy začne ve vodě bujet, až když jste pomocí UV lampy odstranili mikroskopické řasy, které způsobily zákal vody. Takže paradoxně ve chvíli, kdy jste vodu zprůzračnili, vytvořili jste dobrý základ pro růst dlouhé vláknité řasy. A protože její spory jsou i ve vzduchu, jednorázové odstranění není moc účinné.

Řasa se rozrůstá, pokud má dostatek živin, světla a tepla. Při jejím odstranění sáhněte v prvé řadě po mechanickém způsobu likvidace. Použijte síťku, vysavač či kartáč k odstranění porostu. Ovšem tato cesta je tak trochu namáhavá a bohužel má i dočasný výsledek. Někdy je intenzita růstu dokonce tak velká, že vám připadne, jakoby řasa okamžitě vyrašila na tom místě, které jste právě očistili.
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jiří Mádl debutuje jako autor. Vydává knížku a dokončil scénář ke svému třetímu filmu

Styl

Vysoce citlivých dětí je mnoho. Prožívají náhlé záchvaty vzteku, smutku a běžné výchovné metody na...

Tech

Čína má novou ponorku, pravděpodobně s tryskovým motorem

Zavřít reklamu