Treláže do zahrady mají variabilní využití

 Exterier 
14. července 2016 23:36 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Květinové treláže Internet
Na rozdíl od loubí je zahradní treláž plochá a dvojrozměrná. V podstatě se jedná o mřížovou konstrukci, která je vyrobená z rovných nebo šikmo zkřížených dřevěných latí, z bambusu, prutů, anebo z kovu v podobě tepaných mříží. Treláž bývá připevněná na fasádu domu, hospodářské budovy, na zahradní zeď, ale může stát i samostatně v prostoru.

Prázdná stěna okamžitě oživne, pokud na ni umístíte treláž a necháte ji popnout krásnou pnoucí růží, plaménkem či jinou pnoucí rostlinou. Své uplatnění najdou treláže zejména v místech, kde je jinak nedostatek místa pro větší množství květin vysázených v prostoru. Vertikální vedení výhonů šetří místo a nechává vyniknout kráse květů.

Treláž může například stát volně v prostoru jako malá vzdušná stěna. Zrovna tak ale může jít o vyšší zástěnu se zdobenými sloupky a s obloukovitým vrcholem, kterou využijeme na vytvoření krytého zákoutí v zahradě. Za ní se budeme opalovat na lehátku nebo sem postavíme stolek a křesílka. Větší a složitější konstrukce lze dokonce pospojovat z více křídel, třeba i s průchodem, lavičkou či truhlíkem na květiny.

Odstup ode zdi je důležitý


Pokud treláž umístíme na zeď, je důležité pomocí prken či hranolů zajistit 3 až 5 cm širokou spáru mezi treláží a stěnou. Tato mezera je nutná nejen jako prostor pro stonky rostlin, které se ovíjejí kolem treláže, ale také umožňuje proudění vzduchu a pomáhá předcházet chorobám. Často ji využívají i ptáci ke stavění hnízd, a opeřence bychom si na zahradě měli hýčkat. V době hnízdění i zrnožravé druhy posbírají spoustu hmyzu, čímž udržují stavy škůdců v normě.

Treláže v prostoru


Pokud treláže stojí v prostoru, musí je nést sloupky. Nejlépe působí dřevěné, ovšem v zemi a také nad úrovní půdy je dřevo vystaveno vlhkosti a brzy trouchniví. Vyplatí se proto zasadit sloupek do kovové patky (kotvy), neno jej alespoň důkladně impregnovat.
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jiří Mádl debutuje jako autor. Vydává knížku a dokončil scénář ke svému třetímu filmu

Styl

Vysoce citlivých dětí je mnoho. Prožívají náhlé záchvaty vzteku, smutku a běžné výchovné metody na...

Dům a zahrada

Slimáci jsou neúprosní a dokáží zlikvidovat celou vaši úrodu. Jejich invazi se můžete bránit

Zavřít reklamu