Bohatě kvetoucí hortenzie

 Exterier 
04. července 2016 23:25 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Hortenzie: Krása jako ze starých časů Internet
Jejich bohatá, kulovitá květenství evokují půvab anglických zahrad. Květy si zachovávají tvar a barvu i po usušení, takže se z nich můžeme těšit třeba i o Vánocích.

Hortenzie ozdobí každou zahrádku. Nejčastěji se pěstuje hortenzie velkolistá. Její květy jsou poměrně drobné (jeden kvítek se skládá ze čtyř až pěti lístečků srdíčkovitého tvaru), ale shlukují se do květenství, která vytvářejí koule o průměru až 15 centimetrů. Mají jemné, spíše tlumené odstíny barev ve škále od bílé přes lehce růžovou, červenou, fialovou nebo i modrou. Zbarvení se však může měnit podle složení půdy i způsobu hnojení. Domovem jsou v Japonsku a v Číně, do Evropy se dostaly v 19. století a šlechtitele zaujaly natolik, že dnes existuje přibližně 90 druhů.

Jak na ně

Vaše zahradní hortenziová komtesa oslní, ale jen na správném místě. Hortenzie žije velmi dlouho a ty druhy, které vykvétají ze starého dřeva, se pozvolna rozrůstají. Jejím vysazením tedy do zahrady umístíme barevnou a tvarovou stálici, kterou navíc není lehké s něčím dalším kombinovat.

Všechny druhy prosperují na lehkých kyselejších půdách s přiměřeným množstvím humusu. Vápno jim vysloveně škodí, přehnojení také. K zalévání je ideální dešťová voda.

Nebojte se trs hortenzií velkolistých před zimou seříznout tak dvacet centimetrů nad zemí. Pupeny umístěné těsně u země ale nesnášejí mráz, takže je přikrýváme chvojím, slámou nebo vrstvou listí. Vyšší, spíše keřovité druhy sázíme na chráněné místo, aby jim nepomrzly pupeny umístěné na větvích.

Jak z růžové udělat modrou hortenzii?

Modrá barva květů je v první řadě podmíněna kyselou půdní reakcí. Růžové květy hortenzií se zbarví do modra při pH půdy 3,5 až 4,5. Červené květy se zbarví do fialova. Proto je vhodné přidávat hortenziím vhodný substrát (např. pro rododendrony, borůvky).

Druhou podmínkou pro dosažení a udržení modré barvy květů hortenzií je zajištění dostatku volně přístupných iontů hliníku v půdě. Změnu barvy květů z růžové na modrou způsobuje působení volných iontů hliníku na delphinin (barvivo obsažené v květech). Pokud tedy chceteme, aby hortenzie kvetla modře, musíme jí dodat dostatečné množství hliníku.

Pamatujte, že barva každého kultivaru se mění jen v určité škále. Bíle kvetoucí hortenzie svou barvu nemění. Pokud se tedy teprve chystáte hortenzii kupovat a toužíte po sytě modrých květech, poohlédněte se po některém z modře kvetoucích kultivarů.

Zalévejte "akorát"

Od jara do podzimu si hortenzie žádají hojnou zálivku. Ale i u nich platí pravidlo: všeho s mírou. Rostliny pěstované v nádobách by nikdy neměly přeschnout, ale zaléváme je až po částečném proschnutí. K zalévání hortenzií není vhodná tvrdá voda. Ideální je dešťovka, případně voda, kterou necháme odstát.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vítěz Superstar Adam Pavlovčin vydává první singl a prozrazuje své nové umělecké jméno

Styl

Víra, že my sami můžeme život změnit k lepšímu, skutečně vede k lepší kvalitě života, potvrzují...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu