Je čas zasadit cibuloviny, abyste měli krásnou rozkvetlou zahradu na jaře!

 Exterier 
10. října 2016 20:10 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Jarní cibuloviny svými výrazně zbarvenými květy rozzáří každou zahradu. Shutterstock
Chcete mít na jaře na zahradě žluťoučké narcisky, něžné hyacinty, skromné sněženky nebo hrdé tulipány? V tom případě je nejvyšší čas zasadit na záhony jejich cibulky.
Pestrobarevné cibuloviny působí na jaře jako balzám na duši. Nesmíte je však zapomenout včas vysadit. Od konce září do října je ten správný čas vysadit cibulky tulipánů, narcisů, hyacintů, krokusů nebo modřenců. Podzimní výsadbu vyžadují také romantické sněženky, bledule a voňavé lilie. Stále je ještě vhodný čas pro nákup nových cibulek. Vybírejte jen nepoškozené cibule bez známek plísně či chorob.

Kdo někdy viděl kvést jarní alpskou louku posetou tisícovkami fialových a žlutých krokusů nebo se procházel v některém londýnském parku záplavou narcisů, určitě zatoužil prožívat tentýž zážitek každé jaro na své zahradě. Není to nijak obtížné: stačí respektovat přirozené požadavky jednotlivých druhů a zvolit dostatečně rezistentní odrůdy.

Například rostliny pocházející ze stepních oblastí Asie a Předního Orientu rostou v domácích podmínkách v lehkých písčitých půdách a dokáží přežít dlouhá období sucha. Vyhovují jim tedy lehké zahradní půdy s průměrným obsahem humusu, ovšem pozor na umělou závlahu - stále vlhká půda může způsobit hnilobu. Do této skupiny patří například přírodní tulipány, miniaturní kosatce, řada druhů česneku a některé krokusy.

Požadavky ostatních druhů jsou různé. Snášejí nebo dokonce vyžadují lehké až těžší hlinité půdy - například bledule se u nás v přírodě vyskytují v listnatých lesích a nejlépe prospívají na místech s jílovitou půdou nebo dokonce tam, kde se déle drží voda z tajícího sněhu.

Podobně jsou na tom i ladoňky, modřence a ladoničky. Také o řebčíku královském zase víme, že nejlépe prospívá na vlhčích stanovištích.

Všestranné využití okrasných cibulovin


Cibuloviny se používají na atraktivní jarní záhony, kde je posléze nahradí letničky nebo pozdní trvalky.

Nízké i vyšší cibuloviny mohou olemovat cestičky, nebo dokonce vyrůstat ve spárách dlažby.

Velmi působivé jsou i jarní květiny volně rašící z trávníku, který je na jaře svěže zelený a ještě není třeba jej sekat. Nejvhodnější jsou pro tento účel časně kvetoucí druhy, jako sněženka a bledulka, šafrán a talovín, který vykvétá často dokonce již v únoru. Později kvetoucím cibulovinám při sečení chtě nechtě odstraníte listy dříve, než je zatáhnou, což je oslabuje – pokud tedy zvolíte jiné druhy, je třeba se sečením trávníku počkat (i místa se středně vysokou travou například do přírodní zahrady patří). Jarní zkrášlení trávníku se nejvíce hodí na méně exponovaná místa.

Některé cibuloviny jsou ideální podvýsadbou pod stromy a keře, zvláště pod listnaté, které na jaře před olistěním propouštějí dostatek světla. Půdu zde stačí zrýt mělce - pozor na kořeny stromů - a obohatit listovkou či kompostem, pokud není dostatečně kyprá. Vyplatí se pečlivě odstranit vytrvalé plevele i s kořeny.

Nádherné kompozice můžete vytvořit i v květináčích a truhlících, které vnesou jaro na balkon, terasu či do interiéru.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda