Kontaktní fasáda - jak na to!

 Exterier 
22. října 2016 23:20 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Fasádní vlna s nejlepšími tepelně izolačními vlastnostmi - kamenná vata. Internet
Máte rodinný dům nebo stavíte nový? Přemýšlíte, jak uspořit co nejvíce na energiích? Zateplení fasády vašeho domu přinese zásadní úsporu energií spojených jak s vytápěním, tak i s klimatizováním interiéru budovy.
Druhy zateplení

Zateplení fasády můžete provést prakticky dvěma způsoby. Jedním je tzv. kontaktní zateplení fasády, neboli kontaktní fasáda a druhým je pak provětrávaná fasáda. Častěji používanou je kontaktní zateplení fasády, a to z důvodu snazšího provedení samotného zateplení. Provětrávaná fasáda oproti kontaktnímu zateplení dovolí domu "lépe dýchat" a také má o něco lepší zvukovou izolaci.

Nejčastěji používaným způsobem zateplení jsou tzv. kontaktní fasádní systémy. Z čeho se skládají?

Můžeme volit mezi izolací polystyrenovými deskami a minerálními vlákny. V obou případech si lze zvolit tloušťku izolantu a najít tak optimální kompromis mezi mírou požadovaného zateplení a stavem vlastní peněženky. Pokud ovšem chceme dosáhnout určité účinnosti zateplení a měrné roční potřeby tepla na vytápění, neobejdeme se bez projektových výpočtů. Z nich vyplyne síla izolační vrstvy, ale případně i nutnost dalších stavebních úprav.

Kontaktní zateplení fasády je používanějším způsobem zateplení fasády. Izolant, tedy minerální vata nebo pěnový polystyren, je napevno přichycen přímo na stávající fasádu. V dnešní době se mnohem více na zateplení fasád rodinných domů používá fasádní polystyren než minerální vata. Důvodem, proč upřednostnit fasádní polystyren před minerální vatou je jeho nižší cena a snazší opracovatelnost. Naproti tomu minerální vaty použijte v případě, že požadujete lepší zvukovou izolaci.

Výhodou minerální vaty před fasádním polystyrenem je větší protipožární odolnost. Dříve se jako přednost minerální vaty uváděla její lepší tepelně izolační účinnost než u fasádního polystyrenu, ale v dnešní době tento rozdíl smazává tzv.šedý polystyren, neboli grafitový polystyren, který má ještě lepší tepelné vlastnosti než běžné minerální fasádní vaty. Nejvíce používaný fasádní polystyren je EPS 70 F a EPS 100 F, neprodávanější minerální vata je pak Isover TF a Nobasil FKD.

Než začneme fasádu zateplovat, musíme připravit suchý a pevný podklad zbavený nečistot a uvolněných částí staré fasády, stejně tak různých doplňků, jako jsou větrací mřížky, hromosvod apod. Následně provedeme penetraci povrchu fasády, aby na podklad lépe přilnuly podkladní a lepící vrstvy.

Pro založení zateplovacího systému se nejčastěji používají hliníkové zakládací profily (soklové lišty). Na stěnu se zpravidla upevňují zatloukacími hmoždinkami. Vzájemné napojení jednotlivých lišt se provádí s pomocí plastových spojek, které umožňují jejich dilatování. Případné nerovnosti podkladu lze vyrovnat s pomocí plastových podložek. První řada desek se pokládá do lože z lepicího tmelu. Pro navázání s plošně armovanou stěrkou na povrchu systému se použije postup a vhodné pomocné prvky předepsané dodavatelem systému.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu