Likvidace spadaného listí pálením

 Exterier 
14. října 2016 13:10 / Marie Popelková
  1
📷
1 fotografie v galerii
Pálení listí, klestu a shrabané trávy není zákonem výslovně zakázáno, jedinou výjimkou je pálení listí napadené chorobami. Wikimedia Commons/Titus Tscharntke
Mnozí z nás listí stále pálí, ačkoliv jeho kompostování nebo umístění do bioodpadu je určitě vhodnější. Nicméně pálení má svá jasná pravidla, znáte je?
Přečtěte si více o pálení listí na zahradě, pravidlech pálení rostlinného odpadu a také pokutách, které nám hrozí, při nedodržení zákonem stanovených podmínek.

Pravidla pro oheň na zahradě

Pálení musí být přítomna osoba starší 18 let.

Oheň musí být stále pod dozorem.

Ohniště musí být vzdáleno minimálně 50 metrů od okraje lesa.

Je nutné dodržovat bezpečnou vzdálenost ohniště od domů a hořlavých předmětů (například aut, plotů, keřů a stromů).

K dispozici je hasící prostředek (například voda a kbelík, písek a lopata).

Oheň se nerozdělává v silném větru nebo při inverzi.

Spalovat smíte jen suché

Padající listí dělá na zahradě značný nepořádek, proto je třeba ho pravidelně shrabovat a vršit do kupiček. Ty pravidelně protřásejte, aby mohl jít k listí vzduch a aby tak proschlo, neboť spalovat lze jen a pouze listí a větve, které jsou suché. Asi tušíte, proč. Mokré listí způsobí velmi nepříjemné čoudění, ze kterého nebudou mít radost zejména vaši sousedé.

V zákoně na ochranu ovzduší je uvedeno, že v otevřených ohništích je možné spalovat jen suché rostlinné materiály, přičemž uvedené materiály nesmějí být kontaminovány chemickými látkami. Dobře usušené seno, listí a jiné rostlinné materiály tedy není zakázáno na otevřeném ohništi pálit. Dodržování tohoto ustanovení zákona kontroluje a sankce za jeho porušení ukládá městský úřad. V případě zjištění porušování výše uvedeného ustanovení je možno přivolat městskou policii.

Abyste sousedy nevykouřili

I tak se můžete dočkat toho, že vaše sousedy bude dým ze spalovaného listí obtěžovat a že na vás třeba zavolají hlídku městské policie. Jako soukromé osoby povinnost hlásit spalování listí nemáte, ale pokud vytočíte číslo 150 a udáte, kdy a kde budete listí pálit spolu s kontaktem na vás, předejdete právě mnohým nedorozumněním.

Od ohně neodcházejte

Listí byste neměli spalovat jen tak kdekoliv. Nejlépeje ho přesunout do ohniště, které je vymezené kameny, či někam, kde je třeba podklad z betonu. V žádném případu nesmíte vypalovat třeba celou louku! O ohně musí být přítomna alespoň jedna osoba starší 18 let, která od ohněě nebude po celou dobu spalování odcházet. Oheň je třeba kontrolovat až do poslední jiskřičky. Ještě před rozděláním ohně kupku listí prozkoumejte, zda zde třeba není schovaný ježek, nebo jiný živočich.
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve