Co se spadeným a shrabaným listím?

 Exterier 
09. listopadu 2016 18:35 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Spadané listí perfektně doplní kompost nebo namulčuje přírodní výsadbu. Internet
Podzim nám sice občas kazí náladu neustálými dešti a chladným počasím, ale nesmíme mu upřít krásu a rozmanitost barev listnatých stromů. Pokud však nepatříte mezi ty, kteří sbírají listy a doplňují herbář, pak nejspíš řešíte, jak se vypořádat se spadaným podzimním listím.

Sotva jsme dosekaly trávu a zpracovaly úrodu ze záhonků, je tady podzim. Místo kochání se kytičkami nás čekají opět hrábě a odstraňování spadaného listí. 

Co radí zkušení zahrádkáři

Ořechové listí na kompost nepatří. Není pro něj zdravé a vhodné. Pak z něj jednak hustě rostou nové semenáčky a má dlouhou dobu rozkladu. Z jednoho ořechu ho můžeme spálit průběžně při táborácích.
Ostatním listím lze přikrývat choulostivé rostliny a stromy – chrání je před mrazy. 

Listí využijeme k zakrytí choulostivých dřevin, keřů a květin. K růžím nakopčíme zeminu a ještě přidáme peřinu z listí. Tu ale může rozfoukat později silný vítr, proto není na škodu listí ještě lehce fixovat – třeba jemným pletivem nebo na ně položíme netkanou textilii a převážeme provázkem. Listí můžeme z plochy trávníku také prostě nahrabat pod keře a trvalky. Zbytky nerozloženého listí na jaře dáme na kompost.

Máte-li na zahradě ježky, dopřejte i jim hřejivou přikrývku v podobě větší kupky listí, umístěné v tišším koutě zahrady, kde v klidu a v teple přezimují. Příští sezonu vám pomohou v boji proti škůdcům. 

Listí jako dekorace  

Pohled na úhledně založený kompost nemusí být vysloveně neestetickým zážitkem, ale budeme-li se bavit o možnosti použití suchého listí k výzdobě, bude jeho stěžejní místo rozhodně někde jinde. Výrazně zbarvené listí poslouží jako sezonní výzdoba, ukazující tu příjemnější tvář podzimu.  
Pro všechny tvořivce se listí stane vítaným výchozím výtvarným materiálem. Výborně se uplatní při tvorbě suchého aranžmá. Nejrychlejší výzdobou jsou větve listnáčů naaranžované do vázy, ať už samostatně, nebo doplněné dalšími přírodninami. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu