Domek nově postavíte i bez stavebního povolení!

 Exterier 
01. listopadu 2016 08:17 / Marie Popelková
  1
📷
4 fotografie v galerii
Díky novele stavebního zákona bude možné bez stavebního povolení postavit rodinný dům i nad 150 metrů čtverečních. Ilustrační foto
Chystáte se postavit dům, velký bazén, skleník nebo zahradní domek! Příští rok to už možná půjde bez stavebního povolení! Právě takovou možnost nabízí novela stavebního zákona!

Novelu už odsouhlasila vláda a pokud projde celým legislativním procesem, stavebníkům se hodně uleví. Povolování staveb totiž bude jednodušší, rychlejší a také levnější!

Stavební řízení by se mohlo zkrátit podle odhadů až o deset měsíců. Ohláška i stavební povolení sice vyžadují téměř stejné množství dokumentů, u ohlášky ale úřady rozhodují rychleji. Zatímco na stavební povolení můžete čekat i několik měsíců, ohlášení musí být hotové do 30 dnů. Zaplatíte za něj také nižší poplatky a není napadnutelné odvoláním.

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR odhaduje, že by novela mohla začít platit od poloviny roku 2017. Původně se počítalo s tím, že začne platit už během letošního roku, to se ale nepovedlo.

Jednodušší ohlášení stavby by podle novely mělo stačit i pro svépomocnou stavbu rodinného domu. Dnes je takto možné postavit jen menší domky do 150 metrů čtverečních. Skleníky, zahradní domky nebo větší bazény bude možné rovněž postavit bez stavebního povolení, a to jen na základě jejich umístění.

Nově by měla odpadnout i povinnost hlásit úřadům stavbu plotu, pokud ta nepřesáhne výškou 2 metry. Nyní potřebujete buď územní rozhodnutí nebo souhlas sousedů, aby vám stavební úřad mohl vydat územní souhlas. Ohlašovací povinnost v souvislosti se stavbou plotu zůstane zachována, pokud bude sousedit s veřejným pozemkem.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu