Pěstujte si anglické muškáty. Uchvátí vás svými velkými květy

 Exterier 
07. května 2020 10:00 / Šárka Sokolská
  1   0
📷
4 fotografie v galerii
Barevné květy mají v průměru až pět centimetrů Depositphotos
Už vás omrzely klasické muškáty, ale přesto byste se jich nechtěli úplně vzdát? Vyzkoušejte anglické pelargonie, které vás okouzlí svými velkými květy.

Muškáty stále patří mezi nejoblíbenější balkonové květiny. K těm nejrozšířenějším patří převislé muškáty, ale pokud hledáte opravdové královny, pak zvolte anglické – hybridy Pelargonium grandiflorum. Poradíme vám, jak na jejich pěstování. 

Domov v Africe

Věděli jste, že většina druhů muškátů pochází z jižní Afriky? Je známo kolem 250 botanických druhů rozdělených do několika skupin. Konkrétně královské muškáty byly nakříženy v Anglii a od toho je odvozen i jejich název anglické. Tím, čím vás na první pohled zaujmou, to jsou obrovské barevné květy, které mají v průměru i 5 cm. Koupit můžete buď jednoduché nebo plné, různých barev od sněhobílé přes lososovou, růžovou, různé odstíny červené a fialové až po téměř červeně či fialově černou.

Rády se sluní

Tyto kvetoucí krásky milují teplá a slunná stanoviště, pozor však na polední úpal a teploty nad 25 °C. Snadno se mohou popálit nebo přestanou tvořit nové květy.
Co vyloženě nesnášejí, to je vítr, průvan a déšť. V zimě budou spokojeny s chladnějším světlým stanovištěm s teplotou okolo 12 °C a slabou zálivkou.

Hnojení a zálivka

Pokud jste zvyklí klasické muškáty pěstovat v samozavalžovacích truhlících, u anglických na to zapomeňte. Jsou totiž velmi citlivé na přemokření substrátu. V takovém případě hrozí, že jim začnou zahnívat kořeny, listy zežloutnou a přestanou kvést. Takto postiženou rostlinu je třeba zbavit přemokřeného substrátu, zkrátit poškozené kořeny a zasadit do nového substrátu. Před každou zálivkou nechejte proto substrát vyschnout. Výživu stačí přidat jednou týdně hnojivy s mikroprvky a zvýšeným obsahem draslíku. Nebo si vyrobte jednoduché domácí hnojivo z jedné běžně dostupné kuchyňské suroviny. Více na toto téma jsme psali zde.

Nezapomeňte zaštipovat

V době vegetace výhonky pravidelně zaštipujte, rostliny se budou lépe rozvětvovat a bohatěji nakvétat. Zhruba jednou za měsíc zaštipujte konce větviček, ale s rozmyslem, jinak rostlina nestihne založit květní pupeny. Nezapomeňte také odstraňovat odkvetlé květy.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Památka zesnulých nebo Halloween? Jak se slaví svátek mrtvých napříč světem

Tech

Americké letectvo dostane nové létající rušičky nepřátelské komunikace

Zavřít reklamu