Plíseň v květináči může zahubit celou květinu. Jak ji zlikvidovat pomocí obyčejné skořice
To, že vaši květinu napadla plíseň, poznáte prakticky na první pohled. Bílé plochy na zemině jsou totiž k nepřehlédnutí. Nicméně to neznamená, že byste rostlinu museli likvidovat. Na druhou stranu hrozí, že se rozšíří i na další vaše pokojovky. Proto je potřeba včas a správně zasáhnout.
Proč vzniká
Každá plíseň potřebuje ke svému vzniku vlhko a nevětrané prostředí. A je zcela jedno, zda jde o potravinovou plíseň, nebo právě tu, která se objevila na vašich květinách. Tento druh plísně sice nepředstavuje žádné vážné zdravotní riziko, ale pokud máte doma alergika, je potřeba rostlinu z pokoje ihned odstranit.
Změňte podmínky
I když pro vás plíseň nepředstavuje žádné zdravotní riziko, měla by to pro vás být známka toho, že podmínky v místnosti nejsou zrovna ideální. Proto byste je měli změnit. Především začněte více větrat a květiny zalévejte pouze tak, aby v květináčích nezůstala stát voda. Pokud je květina převlhčená, nechejte substrát proschnout a květinu dejte na místo, kde je více slunečních paprsků.
Jak odstranit plíseň
Co se týká samotné plísně, její odstranění není nic složitého. V první řadě odstraňte plíseň z horní vrstvy zeminy. Během toho se podívejte, zda již není prorostlá i do hlubších vrstev. Pokud tomu tak není, místo po odstranění horní vrstvy posypejte mletou skořicí, která působí dezinfekčně, ale zároveň tím prospěje i rostlině. O tom, co vše umí, jsme psali zde. Pokud je to nutné, doplňte květináč novým substrátem. Se zálivkou ale několik dnů vyčkejte, abyste hned nepodpořili případné nové bujení plísně.
Je-li plíseň prorostlá v celém květináči, je nutná kompletní výměna zeminy za novou. A v žádném případě nepoužívejte ani původní květináč. Ten je potřeba nejprve dezinfikovat, jinak by to bylo k ničemu. Jestli se plíseň dostala už i na květinu, pak je bohužel na záchranu pozdě.
Tip na závěr
Aby se plíseň už znovu neobjevila, udělejte si doma jednoduchý ekologický postřik. Stačí smíchat dvě lžíce sody s litrem vody a tímto roztokem pravidelně ošetřovat jak květiny, tak i horní vrstvu zeminy.