Nezapomeňte si před mrazem zabezpečit vodoměry. Ať vás to pak nestojí zbytečné peníze

 Technika 
26. listopadu 2020 09:43 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Vodoměry je třeba na zimu připravit Depositphotos
S příchodem zimy by si lidé neměli zapomenou zabezpečit své venkovní vodoměry před mrazem. Když to podcení a vodoměr se vlivem mrazu poškodí, budou muset škodu uhradit.

Vodoměry jsou náchylné k poškození už tehdy, když teploměr ukazuje minus 10 stupňů Celsia. Při takové teplotě mohou zamrznout vodoměry ve venkovních šachtách či v nevytápěných částech budov. Pozor by si měli dát zejména vlastníci chat a chalup, kde většinu času voda v potrubí stojí, a tudíž snáze zamrzne.

Škodu platí zákazník

Řada lidí ochranu vodoměru podceňuje. Vlivem nízkých teplot přitom může prasknout ochranné sklo vodoměru nebo může zařízení zcela zamrznout. A škody, které na vodoměru vzniknou jeho nedostatečným zabezpečením proti zamrznutí, pak platíte vy. Cena nového vodoměru se může lišit, ale obvykle se pohybuje kolem 1 500 až dvou tisíc korun. Ohrožený navíc nemusí být jen samotný vodoměr, pokud venku pravdu přituhne, mohou zamrzat i vodovodní přípojky.

Pozor na citlivá místa

Nečekejte, až mrazy skutečně udeří, ale v předstihu zateplete vodoměr a části vodovodní přípojky, které nejsou dostatečně hluboko uloženy v zemi.

Velmi citlivým místem u potrubí vodovodní přípojky jsou úseky, kdy přípojka přechází z objektu do exteriéru. Nic však nepomůže, není-li dům vytápěný nebo při uložení potrubí přípojky nebyla dodržena doporučená nezámrzná hloubka. Pro vodovodní přípojku se doporučuje minimální krytí 80 cm, u zpevněných ploch nebo chodníků se doporučuje krytí až 120 cm. Pro zabezpečení potrubí přípojky před zamrznutím doporučují odborníci zvýšit krytí vhodnou zeminou a použít případně i nenasákavou izolaci.

Co je třeba udělat

Pokud chcete ochránit vodoměr a vnitřní rozvody v objektu, je nutné především zkontrolovat, zda je uzavřeno sklepní okno a pokusit se udržet ve sklepních prostorech stálou teplotu nad nulou. Odhalené trubky vnitřních rozvodů je dobré obalit dekou nebo izolačním materiálem. Tam, kde by mohlo dojít k provlhnutí izolačního materiálu, je vhodné použít nenasákavý materiál – např. Mirelon.

Nachází-li se vodoměr mimo objekt ve vodoměrné šachtě, je vhodné nad něj na víko šachty umístit polystyrenovou desku, izolační vatu nebo plastový pytel naplněný drceným polystyrenem. V žádném případě však nesmíte používat materiály podléhající hnilobě.

Vhodné je rovněž provést tuto kontrolu u chat a chalup, kdy po prasknutí vodoměru může docházet k dlouhodobým únikům vody a vzniklá škoda je tak často mnohonásobkem částky za výměnu zamrzlého vodoměru.

Když přípojka či vodoměr zamrznou

Pokud dojde k zamrznutí vodovodní přípojky, nejdůležitější je přístup k potrubí přípojky. Je-li potrubí vodovodní přípojky v zámrzné hloubce, doporučuje se nad potrubím přípojky roztopit dřevěné uhlí. Tím dojde k pozvolnému prohřátí zeminy a ke znovu zprovoznění přípojky.

V případě, že k zamrznutí potrubí vodovodní přípojky dojde v nevytápěném objektu, musí se přípojka pozvolna rozmrazovat působením horkého vzduchu bez plamene (horkovzdušné pistole, přímotopy). Ale pozor, polyetylenové potrubí snese horký vzduch pouze do určitých teplot. Nejlépe proto uděláte, když oslovíte odbornou firmu, která by měla znát vlastnosti polyetylenového potrubí, aby nedošlo k většímu poškození přípojky.

Když vám zamrzne vodoměr, nedoporučuje se s ním manipulovat, rozehřívat či provádět pokusy s jeho zprovozněním. Nejrychlejším způsobem, jak zajistit dodávku vody do objektu, je zavolat na zákaznickou linku vodáren a domluvit se na termínu výměny vodoměru. O tom, jak zazimovat okna, aby přečkala mrazy bez úhony, jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná