Porouchaná pračka v těchto dnech nepotěší. Někdy stačí maličkost a závadu odstraníte sami

Některé poruchy pračky zvládnete odstranit i sami
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Technika 
24. března 2020 08:02 / Depositphotos
  0   0
Pokud se vám doma porouchá pračka, obvykle to znamená docela velký problém. Obzvláště v početnějších rodinách, kde o špinavé prádlo není nouze. Než vyhledáte pomoc specializovaného opraváře, zkuste problém odstranit sami. Někdy stačí maličkost.

Ne každý má dostatečnou finanční rezervu, aby mohl porouchanou pračku hned vyměnit za novou. Řešením je oprava, ale i ta může přijít na nemalé peníze. Přitom ne vždy je třeba profesionální servis využít. Představíme vám nejčastější poruchy praček a jejich řešení.

Zápach z pračky

Vaše prádlo z pračky zrovna nevoní? Ještě nevolejte servis, vypořádat se s tím s největší pravděpodobností zvládnete i sami.

Příčinou nevábné vůně bývá často příliš šetrné praní. Pokud perete pouze při nízkých teplotách, rychleji se v pračce množí bakterie. Při očistě povlečení, ručníků či kuchyňských utěrek se nebojte pustit pračku klidně na 60 či 90 °C. Po každém praní také nechávejte dvířka praček i zásobník na prací prostředek otevřený.

A co tedy s tím, pokud jste prevenci zanedbali? Zapněte pračku naprázdno na nejvyšší teplotu a přidejte univerzální prací prostředek.

Pračka je příliš hlučná

Poskakuje vám pračka po podlaze nebo hlučí tak, že to slyší i sousedé dvě patra pod vámi? Důvodem může být špatná vyváženost pračky. Zkontrolujte a případně nastavte její polohu za pomoci nastavitelných nožiček. Zkontrolujte také, zda se v bubnu nenachází cizí předměty jako mince nebo knoflíky.

V případě malého množství prádla je vyšší hluk obvyklý. Naopak si dejte zase pozor, abyste nepřekračovali doporučenou dávku prádla a vždy oblečení rozložte pokud možno rovnoměrně.

Důvodem silných vibrací může být také to, že se pračka opírá o tvrdý povrch. Při instalaci nového spotřebiče proto nechte mezi spotřebičem a stěnou aspoň 2 cm prostor.

Z pračky vytéká voda

Potýkáte se v koupelně s menší povodní? Na vině bude nejspíš odtoková hadice. Zkontrolujte, zda je řádně upevněná nebo není natržená. Ve druhém případě bude potřeba ji co nejdříve vyměnit za novou.

Pračka neodstřeďuje

Nejčastějším důvodem je buď ucpané čerpadlo, anebo nesprávně vyvážené prádlo. V případě ucpaného filtru bude potřeba menší čistění. Ale nebojte se, není to nic složitého! Filtr najdete na panelu ve spodní části pračky (nejčastěji obdélníková nebo kruhová dvířka). Ta stačí jen otevřít, vyšroubovat filtr a vyčistit. Do budoucna je dobré provádět tuto očistu zhruba 1x za tři měsíce.

Pokud je na vině nesprávné vyvážení prádla, navyšte nebo rozdělte dávku. U modelů s funkcí „bez odstředění“ zkontrolujte, zda není zapnutá. Zkontrolujte také možnosti nastavení, které mohou vyloučit odstředění.

Pračka nenapouští vodu

Jako první zkontrolujte, zda není zavřený přívod vody nebo nemáte ohnutou či ucpanou přívodní hadici. Na vině může být i ucpaný filtr, který stačí opět jen vyčistit. A v neposlední řadě mrkněte na to, zda máte správně dovřená dvířka pračky.

Pračka neohřívá vodu

Zůstávají vám na prádle skvrny nebo je pračka během praní úplně studená? Zkuste nejdříve snížit množství pracího prášku či gelu. Pokud vám toto opatření ale nepomůže, nejspíš bude na vině poškozené topné těleso. V tomto případě už bude potřeba zavolat opraváře. O tom, jak pračku správně instalovat, jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Deset miliard let stará vybuchlá supernova nám znovu ukáže svůj výbuch. Jak je to možné a kdy se to stane?

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Ušetřit hodně peněz za topení v domě nemusí být tak složité. Vypěstujte si vlastní ekologické palivo

Zavřít reklamu