Minimalizujte množství produkovaného odpadu. Poradíme vám

 Tipy a inspirace 
20. září 2019 09:05 / Bronislava Silná
  0   0
📷
5 fotografií v galerii
Pokud nechceme zahynout v odpadu, musíme změnit své návyky Shutterstock
Je stále složitější zmenšovat množství produkovaného odpadu. Přesto stojí snaha za to. Máme zajímavé informace a doporučení.

Odpad, který produkujeme, je tvořen z řady složek. Jedna souvisí s přípravou pokrmů. Okrájené zbytky zeleniny, ovoce a další odřezky. Pak jsou zde ale různé plastové a papírové obaly. Kartony a tetrapacky. K tomu všemu použité baterie, konzervy, plechovky od barev a jiný nebezpečný odpad. A nakonec i elektronika, která přece jen jednou doslouží. Jak žít tak, abychom odpadu produkovali co nejméně?

Chovejme se zodpovědně

Základem úspěchu je začít nakupovat potraviny a další zboží, které má na sobě minimum obalu, případně je docela bez obalů. V mnoha městech jsou nyní k dispozici obchody, které vám umožní nakoupit základní suroviny do vlastních nádob nebo sáčků. Na rýži, čočku či mouku poslouží sklenice se šroubovacím uzávěrem. Na ovoce a zeleninu zase pytlíky ze starých záclon nebo jiné průhledné sáčky, které je možné používat opakovaně. Nekupujme zboží zbytečně, netvořme si zásoby.

Třídění odpadu

Dalším významným krokem v nakládání s odpadem je jeho třídění. To sice přímo nezmenší množství odpadu, který vyprodukujeme, ale pokud budeme odpad odpovědně třídit, snížíme množství odpadu, které skončí jako komunální odpad. Materiály vytříděné se dají dobře recyklovat a snížení množství komunálního odpadu vede k nižšímu zatížení životního prostředí. V současné době není problém třídit papír, plasty, sklo, ale i nápojové kartony, staré baterie, elektroniku a v některých případech i nebezpečný odpad.

Využijte nabídku obchodů s nábytkem

Doba, kdy se prodávaly jen samostatné koše je už dávno pryč. Velcí hráči na trhu s nábytkem vědí, že mnoho moderních domácností chce třídit odpad a chce ho třídit pohodlně. Existují proto různé systémy košů určené do velké kuchyňské zásuvky. Vytažením jediné zásuvky tak získáte přístup k jednotlivým boxům a odpad, který právě držíte v ruce skončí tam, kde má.

Buďte sami kreativní

Můžete ale také uplatnit vlastní šikovnost. V mnoha městech jsou k dispozici na třídění odpadu barevné tašky. Ale nevypadají příliš krásně. Zkuste proto vyrobit na tyto tašky pěknou přihrádku ze dřeva či z jiného materiálu, který se hodí do vašeho bytu. Doporučujeme jednotné víko, které odklopí přístup ke všem taškám. Současně tak budete mít dobrý přehled o tom, se kterou je třeba zamířit ke kontejneru.

Zajímavé metody, jak se zbavit kompostovatelných zbytků, je použití malých kompostérů, které lze umístit i na balkoně, případně pořízení vermikompostéru, který lze mít i doma. Více o tom jsme psali v článku zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Felix Slováček po cévní mozkové příhodě září: Doktor mi nezakázal mi ani dobré jídlo, ani erotiku

Styl

Sexuální násilí má nejen psychické, ale také dlouhodobé fyzické dopady

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu