Vyvarujte se nejčastějších chyb při utírání prachu, aby energie vložená do úklidu nevyšla vniveč

 Tipy a inspirace 
08. června 2021 11:05 / Eva Vogelová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Neutírejte prach hadříkem bez navlhčení  Depositphotos
Máte pocit, že utírání prachu je zbytečné, protože se během chvíle na stejných místech usadí znovu? Nejspíš postupujete špatně. Nevěšte hlavu, protože rozhodně nejste sami. Efektivního utírání prachu docílíte pouze tehdy, pokud se nedopustíte následujících chyb.

Utírání prachu není příliš oblíbená činnost v domácnosti. Nicméně někdy se udělat musí, jinak budete mít plný byt prachu. Pokud máte velký dům, uklízet prach vám může spolknout opravdu velké množství času. Pochopitelně vás naštve, když za pár hodin zjistíte, že můžete začít znovu. Naučte se prach utírat efektivně a ušetříte tím čas i energii. V případě, že žijete v prašném prostředí, zvažte, zda by se vám nevyplatilo pořídit si čističku vzduchu, která určité množství prachu pohltí.

Nechcete se vzdát koberců a závěsů

Pokrývají vaše podlahy koberce? Pokud vás štvou velké nánosy prachu, přemýšlejte o tom, zda se jich nevzdáte. Jde totiž o největší lapače prachu. Můžete denně utírat prach, ale nikdy se ho zcela nezbavíte, protože se vždy bude vířit právě z koberců. Dalšími pohlcovači prachu jsou závěsy. Zamyslete se nad tím, zda je v domácnosti skutečně potřebujete. Pokud se jich nehodláte vzdát, budete je muset často vyklepávat, jinak se vám příliš efektivně prach uklidit nepodaří.

Nezačínáte směrem shora dolů

Prach by se z povrchů neměl utírat ledabyle. Pokud utřete nejprve spodní poličku a následně horní, prach se z ní snese dolů a spodní můžete uklízet znovu. Proto nejprve začněte u stropu a první utírejte vždy světla. Následně sestupujte dolů. Nakonec dojdete až k podlaze, kterou vysajte a umyjte. Pokud máte podlahy pokryté koberci, nejprve vysajte, a až poté začněte umývat světla. Během vysávání koberců se totiž rozvíří největší množství prachu po celé místnosti.

Zapomínáte na klimatizaci

Pokud máte v domácnosti klimatizaci, nikdy ji nezapomínejte očistit od prachu. Jakmile ji zapnete, rozvíří se všude a vůbec nepůjde poznat, že jste předtím uklízeli. Nezaměřujte se pouze na povrch, ale i na její mřížky, kterými se přenáší veškerý prach do místnosti. Zároveň nenechávejte dlouho otevřená okna, protože skrze ně se dovnitř také dostává spousta prachu. V případě, že vlastníte klimatizaci, neměl by to být velký problém ani v letním počasí.

Používáte suchý hadřík

V případě, že nepoužíváte k utírání prachu hadřík z mikrovlákna, musíte jej navlhčit. Suchý hadr nedokáže účinně zachytit veškeré nečistoty. Výsledkem je, že se prachové částice při utírání rozptylují do vzduchu a usazují jinde. Pokud s úklidem bytu spěcháte, přečtěte si, jak ho zvládnout v krátkém čase.

Nekartáčujete často své domácí mazlíčky

Mazlíčci působí lidem potěšení. Málokoho napadne, že spousta prachu se ukrývá v jejich kožichu. Těsně předtím, než se pustíte do uklízení prachu, důkladně vykartáčujte své chlupáče a vyčistěte jim i jejich pelech.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Skřípání zubů opotřebovává sklovinu a může i zničit chrup. Tímto problémem trpí mnozí lidé, aniž...

Tech

Takto bude vypadat nová vesmírná stanice na nízké oběžné dráze Země

Zavřít reklamu