Dešťová voda se hodí, ušetří vám finance. Nachytejte si ji třeba do sudů

 Tipy a inspirace 
26. května 2021 10:13 / Eva Vogelová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Dešťovou vodu můžete chytat do sudů Depositphotos
Deštivé dny sice nikoho nepotěší, ale rozhodně mají svá pozitiva. Dešťová voda neprospívá jen půdě, ale můžete ji využívat i vy. Začněte dešťovku chytat, vyplatí se to. Můžete ji spotřebovat k různým účelům a tím ušetřit. K čemu lze dešťovou vodu použít?

Využijte nyní toho, že prší a že ještě několik dní nejspíše bude. Připravte si sudy, do kterých dešťovku nachytáte. Příliš dlouho tam však k použití nevydrží, protože se v ní poměrně rychle začnou množit bakterie, takže byste ji měli nejlépe použít krátce po dešti.

Pokud byste rádi dešťovou vodu využívali ve větším množství, můžete si pořídit nádrže, které se dávají pod zem. Voda nebude vystavená rychlým změnám teplot a vejde se jí tam mnohem více. Zpočátku jde o poměrně nákladnou investici, ale z dlouhodobého hlediska se vyplatí, protože tím ušetříte spoustu vody, kterou byste za běžných okolností čerpali z kohoutku.

Zalévání zahrady

Pokud máte větší zahradu, spotřebujete stovky litrů pitné vody na zalévání. Počasí se během jara a léta poměrně radikálně mění. V jednom dni se prudce ochladí a přichází déšť a ve druhém se teploty vyšplhají i nad třicet stupňů Celsia. Na tyto změny musíte zareagovat dostatečným zavlažováním. Navíc rostliny dávají přednost dešťové vodě před vodou z vodovodu, protože je přirozeně měkká a neobsahuje zbytky chloru, takže se jim bude i lépe dařit.

Mytí aut a zahradních strojů

Z průměrně veliké hadice vyteče zhruba deset litrů vody za minutu. Není žádným překvapením, že můžete na mytí jednoho auta spotřebovat i sto litrů pitné vody. Ekologičtější je umývat auto dešťovou vodou, ušetříte jí opravdu hodně. Dešťovkou můžete umýt i sekačku na trávu, traktor nebo zahradní nářadí.

Splachování toalety

V domácnostech se patrně nejčastěji používá dešťová voda ke splachování toalety. Měli byste však zvážit, zda si nepořídit filtraci na vodu. Odstraní z vody nečistoty, které by jinak mohly zabarvit vodu nebo zablokovat ventily. Dále čtěte: Sušička dokáže s prádlem divy. Stačí vědět, jak ji využít na maximum.

Praní prádla

Dešťová voda se hodí k praní oblečení. Ocení ji zejména ti z vás, kteří máte v domácnosti tvrdou vodu. Dešťovka je přirozeně měkká, takže se v pračce nebude usazovat tolik vodního kamene, čímž se životnost spotřebiče může prodloužit. Pokud budete dešťovou vodu používat k praní, nejprve ji přefiltrujte.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu