Hračky bývají zdrojem velkého množství prachu, bakterií a virů. Naučte se je správně čistit

 Tipy a inspirace 
03. února 2021 09:30 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
V hračkách se schovává spousta prachu, bakterií a virů Depositphotos
Pořádnou očistu potřebuje několikrát do roka nejenom vaše bydlení, ale především hračky, s nimiž si denně vaše ratolesti hrají. Právě ty jsou zdrojem velkého množství prachu, bakterií a také virů.

Vysáváte, pravidelně utíráte prach, myjete podlahy i okna, ale při tom všem pořádku byste neměli zapomenout na dětské hračky. S některými si děti denně hrají, chytají je mnohdy i upatlanýma ručkama, malé děti je zase s oblibou strkají do úst. Proto je potřeba hračky alespoň dvakrát ročně doslova dezinfikovat, u malých dětí ještě častěji, ideálně jednou za 14 dní. Není to přitom žádný náročný proces. S některými úkony vám pomohou domáci spotřebiče. 

Co zvládne myčka

Myčka nemusí sloužit jen na mytí nádobí. Dá se v ní zavařovat, čistit boty, kartáče na vlasy, filtry od digestoře a dokáže pomoci i s hračkami. Je ideální pomocník, jak vydrhnout všechny plastové kostky a kostičky, stejně tak si hravě poradí s plastovými panenkami a dalšími hračkami, které ale neobsahují kov, elektroniku či papírové obrázky. U mycího programu ale nesahejte na ten intenzivnější, volte nižžší teplotu a ekologický mycí prostředek, nejlépe takový, který neobsahuje sůl. 

Na plyšáky pračku 

V každé domácnosti se časem nahromadí větší či menší počet plyšových hraček. Udržet je v čistotě už není až tak snadné. Proto je dobré hračky čas od času vysát, ale nejlépe uděláte, když je všechny vezmete a strčíte jednoduše do pračky. Zvolte prací prostředek na jemné prádlo a v menším množství, než na jaké jste zvyklí. Také v případě programu vyberte jemný, s nižším počtem otáček. Potrhané hračky raději vyhoďte nebo zašijte, aby se v pračce úplně nezničily. 

Na dřevo citron

Dřevěné hračky jsou kapitola sama o sobě. Do myčky je dát nelze, stejně tak na ně nemůžete vzít chemikálie, které by je nenávratně mohly poškodit. Jsou-li znečištěné, omyjte je v roztoku citronové šťávy. Na větší nečistoty vezměte kartáček. V citronové vodě můžete omýt ostatní hračky, které nelze dát do myčky ani pračky. Stejně tak vám dobře poslouží mýdllová či octová voda.

Na panenky aviváž

Také vás trápí, jak se z některých krásných panenek stanou za chvíli rozcuchané čarodějnice? Umělé vlásky se totiž snadno zacuchají a rozčesat je bývá takřka nemožné. Nicméně i zde existuje řešní. Namočte hlavy panenek do roztoku připraveného z aviváře a horké vody. V této lázni je nechejte zhruba 10 minut a poté je ihned pročešte. Nakonec jim vlásky umyjte pod tekoucí vodou a nechejte uschnout. Uvidíte, že budou jako nové. Aviváž je také skvělá na celou řadu dalších domácích prací. S její pomocí můžete například vyčistit i podlahy a další povrchy v interiéru. Více o tom, co umí, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Miliardářka Rihanna vydělá o Vánocích další miliony. Opět to ale nebude za muziku

Styl

Pokud máte často červené tváře, může to mít patogenní příčinu

Tech

Takto bude vypadat nová vesmírná stanice na nízké oběžné dráze Země

Zavřít reklamu