Zamrazte si bylinky na zimu. Použijte vývar nebo mléčné výrobky

 Tipy a inspirace 
22. září 2020 11:33 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Díky mražení si zachovají bylinky svou chuť i aroma Depositphotos
Čerstvé bylinky jsou úžasné. Pokud je ale nestačíte všechny spotřebovat, je potřeba zvážit jiný způsob jejich zužitkování. Zkuste je zamrazit. Poradíme vám, jak na to, aby byly pořád krásně zelené.

Nespotřebované zelené bylinky ze zahrádky obvykle nasušíte. Nicméně tento způsob uchovávání potravin nenahradí plnohodnotně ty čerstvé, nehledě na to, že některé druhy se k sušení ani nehodí. Co takhle zkusit je zamrazit? Jde to prakticky se všemi druhy bylinek. Stačí jenom znát pár fíglů.

Na vodu nebo olej

Bylinky by se v zásadě neměly zamrazovat jen tak. Mnohem lepším způsobem je uchovat je "v ledu". Vytvořte si například mátové nebo tymiánové kosty v tvořítku na led. Hotové kostky pak jednoduše vyjmete z tvořítek a dále už uskladníte sáčku. Místo vody můžete použít i kvalitní rostlinný olej. Nemusíte se bát, že by se v mrazničce znehodnotil, po rozmrznutí získá zpátky svou původní konzistenci.

Přírodní dochucovadlo

Milujete bylinky v polévkách nebo omáčkách? Pak je před zmrazením zalijte do zeleninového nebo masového vývaru. Tím získáte takové přírodní "ochucovadlo". A tímto způsobem můžete uchovat i libeček nebo petržel, která má tendenci po zamrazení zčernat. Bylinky zalijte tak, aby byly zcela ponořené. Formičky ale neplňte až po okraj. Jak si totiž určitě ještě pamatujete ze školních let, voda při mrazení zvětšuje svůj objem. Hotové bylinkové kostky pak uložte v plastové krabičce.

Na mléčný způsob

Pokud máte rádi bylinky v pomazánkách nebo smetanových omáčkách, pak si připravte mléčné kostky. Nasekané bylinky jednoduše zamíchejte do zakysané smetany, jogurtu či je zalijte smetanou ke šlehání. Bohužel, kysané mléčné výrobky nevypadají po rozmražení vůbec hezky, i když to nemá vliv na chuť. V tomto případě tedy vybírejte raději nízkotučné mléčné výrobky. 

Jen tak

Bylinky s tužšími listy, jako je tymián nebo rozmarýn, můžete zmrazit jen tak. Zachovají si původní tvar i barvu. Podobně můžete zmrazit i šalvěj nebo kopr. Ten nasekejte na drobno a vytvořte porce, které potom zabalíte do psaníček z alobalu. Takto jej budete mít kdykoliv po ruce. Při manipulaci s bylinkami dávejte potom pozor, mají totiž mnohem křehčí listy. Zamrazit můžete také úrodu ovoce a zeleniny. Jak na to, aby si tyto plody zachovaly svou chuť i vůni, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu