Pokud bojujete s čištěním varné desky, zkuste sodu nebo ocet

 Tipy a inspirace 
27. března 2020 12:25 / Veronika Prášilová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Osvědčení pomocníci odvádí dobrou práci Depositphotos
Olej z prskající pánve, vyvřená voda z hrnce s bramborami a do toho sem tam zrnko koření. Tento obraz znají snad všechny hospodyňky, které ke své práci používají sporák. Ovšem každá zpozorní o to víc ve chvíli, kdy se jí tento nános objeví na sklokeramické desce.

Její čištění totiž vyžaduje velkou opatrnost, aby nedošlo k jejímu poškrábání. 

Je pravděpodobné, že pokud jste si domů pořídili některý typ elektrické varné desky, zakoupili jste si také speciální čisticí přípravky. I přesto se vám ale může stát, že je nejvíce budete potřebovat tehdy, kdy vám jejich zásoby dojdou. V tu chvíli přichází na řadu osvědčené babské recepty.

Osolte to

Šetrný přípravek si můžete vytvořit smícháním kuchyňské soli se sycenou vodou, jejímž výsledkem je řídká pasta. Tu posléze naneste na nečistoty a nechte působit alespoň půl hodiny. Pak desku setřete vlhkou utěrkou z mikrovlákna nebo flanelovým hadříkem.

Pokud ale máte pocit, že se vám nepodařilo zaschlé skvrny dobře odstranit, můžete sáhnout po těžším kalibru, kterým je citronová šťáva. Tu opět smíchejte se solí, ovšem tentokrát dbejte na to, aby byla výsledkem hustá pasta. Naneste ji na přibližně pět minut na desku, kterou na závěr očistěte vlhkým hadříkem. Stejnou službu jako citronová šťáva vám udělá také pár kapek octa, jehož čisticí účinky jsou pověstné. Čtěte také: Jak si lze doma vyrobit dezinfekci na ruce.

Svěřte to sodě

Jako skvělý pomocník se již tradičně osvědčila jedlá soda. Tu stačí nanést na navlhčenou houbičku a krouživými pohyby s ní drhnout plochu varné desky. A jakmile všechny skvrny očistíte, nechejte ještě chvíli desku zaschnout a poté ji důkladně omyjte teplou vodou. Na závěr ji můžete doleštit látkovou či papírovou utěrkou.

Rada na závěr

Na čištění varné desky vždy volte takovou houbičku či hadřík, který její povrch nepoškrábe. Ideální je pořídit si houbičky, které jsou přímo určené pro umývání sklokeramických či indukčních desek. Z jedné strany mají vrstvu na odstranění hrubých nečistot, druhá strana slouží k doleštění povrchu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Kalhotový kostým si razí cestu zpět do světa módy. Vypadá skvěle a je snadné jej stylovat

Dům a zahrada

Jak řešit trable s oblečením. Zaseklý zip opraví vazelína, trčící kostici běžná náplast

Zavřít reklamu