Máte na balkoně nebo na zahradě bylinky? Poradíme, jak bez problémů přečkají zimu
Není nad čerstvé bylinky v kuchyni. Řada lidí je proto pěstuje doma či na zahradě. Pokud se jich nechcete ještě zbavit a rádi byste je ponechali do příštího roku, musíte se o ně před zimou náležitě postarat.
Ze zahrady za okno
Bazalka, aloisie, vavřín nebo citronová tráva, ale i rozmarýn jsou druhy bylinek, které vám mohou vydržet i do příštího roku, ale jen v případě, že je přes zimu přenesete do interiéru. Pokud je máte na své zahradě, opatrně je přesaďte do květináčů a umístěte je nejlépe na okenní parapet. Během zimy totiž potřebují dostatek světla, teplotu okolo deseti až dvaceti stupňů Celsia a přiměřenou zálivku.
Trvalky ochraňte před mrazem
Pokud pěstujete na zahradě petržel, pažitku, tymián, mátu, estragon, šalvěj, yzop, meduňku, saturejku, oregano, levanduli či libeček, můžete je klidně nechat na záhonech i přes zimu. Aby jim neublížil ani ten největší mráz, prostor v okolí pokryjte mulčovací kůrou, která udrží více vlhkosti a současně ochrání kořenový systém před mrazy. Mezi bylinky můžete dát i větve z jehličnatých stromů. Zvýšíte tím ještě více ochranu.
Naložte je do soli
Bylinky, které chcete již sklidit, můžete uchovat hned několika způsoby. Sušením, zamrazením nebo naložením do oleje nebo octa. Například petržel nebo pažitku můžete dát do sklenice s vodou, kde vydrží zhruba čtrnáct dnů. Pokud chcete, aby si bylinky uchovaly nejenom svou vůni, chuť, ale i barvu, naložte je do solného roztoku. Na to si připravte čtyřikrát větší množství gramů soli, než kolik máte bylinek, a ponechte je v solném roztoku v lednici tak dlouho, jak potřebujete. Ostatní bylinky můžete zavěsit za stonky v místnosti, kde je světlo a teplo. Tímto jednoduchým způsobem si uchovají i svou chuť a aroma. Další možností je sušení bylinek v sušičce ovoce. Jak vybrat tu nejvhodnější, jsme psali zde.