Klasické espresso, nebo kávovar na kapsle? Poradíme vám

 Tipy a inspirace 
04. srpna 2018 10:44 / Bronislava Silná
  2
📷
4 fotografie v galerii
Než se rozhodnete, zvažte všechna pro a proti Shutterstock
Milovníků kávy přibývá. Co člověk, to chuť a názor. Jaké zařízení ale koupit? Podle čeho se rozhodnout? Přinášíme důležité informace.

Kávovary na kapsle lákají mnoho uživatelů svou nízkou cenou. Možná jste také někde na návštěvě pili kávu z kapsle, která vám tak zachutnala, že si ji chcete vařit i doma. Pokud nechcete investovat mnoho, můžete zvolit některou z příprav popsanou v článku zde. Vy ostatní se ale pojďte zamyslet nad dilematem espresso versus kapsle.

Chuť

Je pravda, že mnoho lidí u nás má stále v oblibě tzv. „turka“. Kávu, která nikde jinde na světě nemá své místo. Kávu, která je dokonce zdraví škodlivá, neboť se ve vodě louhuje příliš dlouho. A vzhledem k tomu, z jakých vstupních surovin se obvykle připravuje, ani její chuť není nic moc. Pro ty, co mají „turka“ rádi, je potom setkání s kávou z kapsle jakýmsi zázrakem. Momentem, kdy pochopí, že káva může mít i docela jinou chuť. Jestliže vám bude káva z kapsle chutnat víc než „turek“ a budete si ji chtít vařit, asi si pořídíte kávovar na kapsle. Vždyť stojí jen pár korun.

S postupujícím časem a jak budete zkoušet kávu v různých kavárnách však přijdete na to, že svět kávy je mnohem rozmanitější, než jste si do té doby mysleli. Chuť kávy může být tak rozdílná, že najednou možnosti, které vám nabízely kapsle, už zkrátka nestačí. Budete se ohlížet po něčem lepším. Po kávovaru, do kterého byste mohli dávat různou vstupní surovinu, kterou si přivezete z nějakého trhu, z návštěvy pražírny či kterou dostanete darem.

Technická fakta

Kapsle je předem připravený produkt, do kterého nemůžete vstoupit a upravit jeho složení. Obvykle se zde káva vaří pod podstatně nižším tlakem než u klasického espressa. Nelze proto docílit téže chuti. Výsledek je vždy více vodový, nevýrazný a pro skutečného odborníka nepřijatelný.

Ekologie

Do hry vstupuje také ekologické hledisko. Pokud si koupíte kávovar na kapsle, brzy si všimnete, že se kolem vás vrší různé prázdné obaly od kapslí. Jsou vesměs z plastu. Víčko bývá hliníkové, uvnitř je kávová sedlina. Pokud recyklujete, musíte kapsli rozříznout, umýt a roztřídit na plast a kov. I tak je odpadu zbytečně mnoho.

U klasického espressa je odpadem pouze kávová sedlina, která se dá jednoduše vysypat na kompost. A i když ji vysypete do koše, víte, že jde o biologickou surovinu, která přírodě nijak neškodí.

Cena

Cena jedné kapsle je kolem deseti korun. Když si koupíte slušnou kávu z pražírny, vyjde vám cena sedmigramové porce na 4 koruny. Pokud si uvaříte jen 4 kávy denně, vyjde vás klasické espresso denně o 24 Kč méně. Za rok to dělá již 8760 Kč. Při vyšší spotřebě kávy pak náklady dále rostou. V tu chvíli už je třeba uvažovat o tom, zda by nákup klasického espressa nebyl mnohem výhodnější.

Závěr

I pro občasné rodinné využití je výhodnější zakoupit klasické espresso. Ušetříte tím vaši peněžence i přírodě. Můžete navíc experimentovat s různými druhy kávy. Můžete poznávat nové chutě. Jestliže současně toužíte po jednoduchosti, pořiďte si automat, do kterého budete jen sypat kávu, a on bude vše dělat za vás. Jestliže se chcete vyřádit sami, pořiďte si pákové espresso a kvalitní mlýnek. I když do svého kávového vybavení investujete jen 15 tisíc, budete mít kávu podstatně lepší než z kapsle.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu