Největší chyby, kterých se lidé dopouští při kompostování. Dodržujte tato pravidla
Základem kvalitního kompostu je vytvoření ideálních podmínek na rozmnožování organismů, které pak rozloží jednotlivé složky kompostu. Potřebují na to dostatek vzduchu a správnou konzistenci.
Do kompostu patří jen organické složky
Do kompostu patří jen to, co se v něm může rozložit. Nedávejte do něj větve, ale ani shnilé ovoce, které radši zlikvidujte jinak. Do kompostu se hodí kombinovat ovoce, zeleninu, odřezky, trus býložravých zvířat i další kuchyňský odpad přírodního původu.
Dřevo hrubší, než bychom nastříhali nůžkami, do kompostu nepatří. Nestačí se totiž za několik měsíců rozložit. Když budete do kompostu dávat trávu, na jeho vrcholu se vám z ní může stát seno. Je proto dobré ji zamíchat. Na drobno posekaná tráva navíc nepropouští vzduch.
Nedávejte do kompostu maso ani pečivo
Do kompostu v žádném případě nepatří odpad z tepelně upravených jídel, maso, pečivo a jiné složky, které by mohly přilákat do zahrady například nechtěné hlodavce. Nepatří tam ani semena jakýchkoliv rostlin či plevele, která by mohla udělat neplechu poté, co byste kompost polili vodou.
Do kompostu samozřejmě nepatří ani žádná chemie, jedná se o čistě přírodní produkt. Pokud do kompostu dáváte kukuřičný odpad, slámu či tvrdé odřezky zeleniny, je dobré je mít nasekané. Nevadí, pokud do kompostu vložíte skořápky od vajec. Obsahují vápník a ten je pro půdu prospěšný.
Správná vlhkost je důležitá
Málo vlhkosti může v kopostu způsobit zastavení tvroby mikroorganismů, velká vlhkost zase vytlačí vzduch a spustí uvnitř kompostu hnilobné procesy. Důležité je správné míchání obsahu.
Dříve se často kompostovalo v podomácky vyrobených betonových jámách či dřevěných ohradách ve tvaru čtverce či obdélníku. Dnes je na trhu řada převážně plastových kompostérů, stačí si vybrat. Jednou z možností je také vermikompostér, o kterém jsme psali zde.