Nejde vám vyprat smůla? Přinášíme tipy, jak se jí zaručeně zbavit

 Tipy a inspirace 
14. července 2018 09:42 / Iva Dvořáková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Skvrny od smůly bývají úporné, ale je možné je vyprat Shutterstock
Pryskyřice bývá strašákem hospodyněk. Dřív platilo, že věci znečištěné od smůly můžete rovnou vyhodit. Tohle ale nedělejte, zkuste nejdřív odlakovač na nehty, máslo nebo přežehlení přes ubrousek.

Znáte to. Sednete si na lavičku na koncertě nebo v lese na zem, když jste na grilovačce, a máte po šatech. Skvrna od smůly je jedna z nejúpornějších a traduje se o ní, že nejde vyprat. My jsme ale kvůli vám našli několik způsobů, jak si oblíbený kousek z garderoby zachránit. Pryskyřice vás už nebude trápit ani na dospěláckém, ani na dětském oblečení.

Odlakovač

Prvním způsobem je polít skvrnu od smůly odlakovačem na nehty, nechat vsáknout, promnout mezi prsty a po chvíli důkladně vyprat žlučovým mýdlem nebo mýdlem s jelenem. Místo odlakovače můžete použít i líh, terpentýn nebo technický benzín. Zkrátka co máte zrovna po ruce. Opět poté vyperte skvrnu žlučovým mýdlem. 

Odlakovač nebo olej se výborně hodí i na odstranění pryskyřice z rukou. Důkladně mněte skvrny tak dlouho, než se smůla rozpustí. Pak jen omyjte ruce mýdlem.

Máslo

Dalším způsobem, jak se smůly na oblečení zbavit, je namazat ji něčím mastným, klasicky máslem, sádlem nebo olejem. Promněte skvrnu mezi prsty, nechte chvíli působit a poté důkladně vyperte v mýdlové vodě.

Ubrousek

Posledním způsobem, jak pryskyřici odstranit, je přiložit na skvrnu ubrousek nebo savý papír a několikrát přežehlit horkou žehličkou. Smůla se teplem rozpustí a vsákne do ubrousku. Pro jistotu použijte několik vrstev, aby pryskyřice neprosákla až na spodní stranu žehličky.

Tento poslední způsob můžete použít i v případě, že se vám skvrnu nepodařilo zcela odstranit odlakovačem nebo olejem. A jestli vás nebaví žehlení, ani v tomto odvětví výrobci nezahálejí. Moderní pomocníky, které usnadňují tuto čínnost, jsme vám popsali v tomto článku.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zoufalý Ivan Vyskočil nevěří, že jeho syn spáchal sebevraždu. Jeho tělo ještě ani nepohřbili

Styl

Mirka (54): Sestra kvůli mně zemřela, nevyrovnala jsem se s tím roky

Tech

Mega raketa mise Artemis I má za sebou zkoušku mokrých šatů. Na Měsíc se poletí už v létě

Zavřít reklamu