Příprava na dovolenou. Na co byste určitě neměli před odjezdem zapomenout?

 Tipy a inspirace 
03. srpna 2018 15:40 / Bronislava Silná
  0
📷
4 fotografie v galerii
Udělejte vše pro šťastný návrat z dovolené Shutterstock
Odjezd na dovolenou bývá ve znamení velkých příprav a shonu. Pokud opouštíte domácnost, ve které nikdo nezůstává, je třeba myslet ještě na zabezpečení bytu či domu. Máme několik dobrých rad.

Když opouštíte domácnost, měli byste přemýšlet nad tím, že po dobu vaší nepřítomnosti se může stát řada věcí, které za normálních okolností nejsou velkým problémem, ale při delší nepřítomnosti se můžou stát doslova katastrofou. Zkusíme upozornit na nejběžnější problémy.

Uzavřete vodu a plyn

Jestliže to je možné, uzavřete před odjezdem na dovolenou hlavní přívod vody. Vyhnete se možnému riziku prasknutí vody. Nepředpokládáme zrovna trhlinu na vodovodním potrubí, ale velmi často praskají různé přípojné hadičky k umyvadlu, dřezu nebo také hadice k pračce a myčce. Uzavřením vody tomuto riziku předejdete.

Uzavřením vody se také vyhnete riziku protékání toalety, k němuž může dojít v důsledku vypnutí a znovu zapnutí přívodu vody v domě nebo v ulici. Tento ráz může způsobit protékání vody a vy byste pak zbytečně platili mnoho tisíc za vodu. Nic nezkazíte uzavřením plynu. Sice obvykle nepraská, ale jistota je jistota.

Odpojte zařízení ze sítě

Vzhledem k tomu, že v domácnosti patrně zůstane běžet lednice a třeba i mrazák, není možné vypnout i elektřinu. Současně ale odpojte všechny spotřebiče, které můžete, ze sítě. Nejenže by po dobu vaší nepřítomnosti odebíraly proud, ale navíc hrozí nebezpečí vzniku požáru. Obvody televizorů, budíků, rádií a dalších spotřebičů jsou stále pod proudem a kdykoliv může dojít k poruše. Teplé letní měsíce tomu napomáhají, protože při vyšších teplotách roste i únava elektroniky.

Zajistěte okna

Překontrolujte, zda jsou okna správně zavřená. Během vaší nepřítomnosti může přijít bouře, která špatně dovřené okno vyrazí a živel pak může ve vašem obydlí napáchat škody.

Zabezpečte květiny

Existuje celá řada možností jak zajistit vaše rostlinstvo před uschnutím. Vyberte si některou z nich a určitě nebudete litovat. Podrobnosti o tom najdete například v článku zde.

Nastavte světlo proti zlodějům

Jestliže máte časový spínač nebo chytrou žárovku, určitě alespoň jedno světlo nastavte, aby večer, po setmění, alespoň chvíli svítilo. Nezvaní návštěvníci vašeho obydlí nebudou mít patřičnou jistotu, že nikdo není doma a pravděpodobně zaměří své loupežné choutky jiným směrem.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Kalhotový kostým si razí cestu zpět do světa módy. Vypadá skvěle a je snadné jej stylovat

Tech

Indie se může řadit k vojenským supervelmocím. Má vlastní a také nejrychlejší hypersonickou střelu

Zavřít reklamu