Co dělat, aby květiny přežily vaši dovolenou a zůstaly krásné

 Tipy a inspirace 
01. července 2017 08:00 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Myslete na květiny dopředu, jinak se s nimi můžete rozloučit. Pinterest
Právem se bojíte, že vaše květiny týden nebo dva bez vody zajdou. Letos to tak být ale nemusí! Stačí udělat tak málo a vaše květiny budou po návratu z dovolené vypadat stejně, jako byste byli celou dobu doma.

Trik s provázkem a kýblem

Vyrobte si vlastní zavlažovací systém, který bude v době vaší nepřítomnosti “zalévat“ květiny za vás. Stačí, když vytáhnete obyčejný kýbl, který umístíte o něco výš, než je místo, na kterém máte položené květiny. Do kýble nalijte po okraj vodu a vložte do něj konce několika hrubějších provázků nebo vlněných přízí. Konce provázků vložte až na dno. Druhý konec provázku zahrabejte do zeminy v květináči. Voda bude po provázku stékat a na několik dnů bude vašim květinám dodávat vláhu.

Nevyhazujte petlahve

Plastová lahev vám totiž může zalévat květiny až týden. Do víčka od lahve udělejte pomocí kladiva a hřebíčku, nebo pomocí vrtačky dírku, naplňte ji a uzavřete. Otočte ji dnem vzhůru, zahrabejte co nejhlouběji do zeminy, aby byla lahev stabilní a v klidu odjeďte na dovolenou. Voda bude pomalinku vytékat a vaše květiny nebudou trpět žízní. Hodí se spíš pro větší květináče, nebo pro truhlíky.

Ven z domu

Spousta květin nemusí být přes léto v interiéru. Pokud máte zahradu nebo balkon, vyndejte květiny ven. Ale pozor! Nedávejte je na místo, na které svítí přímé slunce, které by je mohlo spálit a navíc by k vysušení zeminy došlo téměř okamžitě. Vyberte radši stín třeba někde pod stromem. Rostlinám bude příjemněji než v horkém obýváku a navíc je pravděpodobné, že i po dobu vaší nepřítomnosti zaprší.

Hledejte chlad

Pokud nemáte možnost dát rostliny ven, vyberte alespoň nejchladnější místo v celém bytě, nebo v nejhorším můžete dát rostliny i na chodbu panelového domu.

Lázně pro rostliny

Pokud máte květiny v hliněných květináčích, ponořte je klidně přes noc i s květináčem celé do vody. Rostlina, zemina i květináč nasáknou potřebnou vlhkost, která jim v ideálním případě může vydržet i celý týden.

Hojná zálivka

Většina rostlin sice přelití nesnáší, ale jednou jim vydatné zalití neuškodí. Proto než odjedete, zalijte ještě květiny pořádným množstvím vody, ať jsou bez vás co nejkratší dobu. Abyste udělali maximum, můžete ještě orosit listy rostlin vodou v rozprašovači – rostlina si pak v sobě déle uchová vlhkost.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu