Brambory si můžete vypěstovat i třeba v paneláku na balkoně

 Tipy a inspirace 
07. června 2017 06:40 / Marie Popelková
  2
📷
4 fotografie v galerii
K pěstování brambor nemusíte mít zahradu, stačí mít na balkoně prostor 30 x 30 cm. Shutterstock
Pro pěstování brambor rozhodně nepotřebujete mít ani lán pole, ani velkou zahradu. Díky zajímavé vychytávce si domácí brambory můžete vypěstovat třeba i v paneláku na balkoně!

Pokud neoplýváte žádným pozemkem, ale toužíte si pochutnat na domácích bramborách, zkuste si je vypěstovat v sudu nebo pytli. K tomu vám totiž postačí jen trochu místa na balkoně.

Nádoba, ve které lze brambory s úspěchem pěstovat, by měla být hluboká i široká minimálně 30 cm. Vhodný je starý květináč, sud nebo nádoba na smetí. Dokonce je můžete pěstovat i v jutovém nebo plastovém pytli. V jeho spodní části musí být drenážní otvory.

Nádobu nebo pytel naplňte 10 až 15 cm vrstvou kvalitní zahradní zeminy nebo jiným vhodným substrátem. Umístěte na ni dvě nebo tři naklíčené bramborové hlízy a přikryjte 10 cm vrstvou zeminy. Když výhonky dosáhnou 10 až 15 cm přisypte je zeminou tak, aby vyčnívaly jen vrchní listy. Stonky ve spodní části rostliny vytvoří podzemní výhonky, na kterých narostou nové hlízy. Tento postup opakujte téměř až po vrchní okraj nádoby. Takto můžete pěstovat velmi rané, ale i pozdní brambory. Postupováním dosáhnete dobrou úrodu. Rostliny nezapomínejte zalévat a hnojit.

Možná i vás překvapí, jak velkou úrodu získáte z pouhých tří bramborových hlíz. A kromě úspory místa pro pěstování má tento nápad ještě jednu výhodu. Jelikož jsou rostliny v dostatečné vzdálenosti od ostatních porostů, snižuje se infekční tlak, brambory jsou méně napadány chorobami a škůdci.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...