Šest tipů, jak zatočit s otravnými mouchami

 Tipy a inspirace 
28. května 2017 10:30 / Kateřina Kofroňová
  13
📷
6 fotografií v galerii
Mouchy a masařky jsou v domácnostech nevítanými hosty. Shutterstock
Už vás otravuje, jak kolem vás neustále poletují? Jsou odporné, roznášejí nemoci, kladou vajíčka na vaše jídlo, kálí na nábytek, stěny a navíc vás ráno budí ze spaní? Řeč je o nenáviděných mouchách, které se s přicházejícím teplem opět vrací do našich domovů. Vyražte s nimi dveře dříve, než se u vás zabydlí!

Vyrobte si domácí mucholapky

Smíchejte cukr a sirup v poměru 1:1. Vezměte například krabici od cereálií, kterou jste se chystali vyhodit a nastříhejte ji na proužky. Velikost je čistě na vás. Nahoře udělejte nožem nebo nůžkami dírku a provlečte skrz provázek. Pásky potřete cukrovou směsí a nechte dobře uschnout. Pak už jen rozvěste po domácnosti a nechte mouchy, ať se chytají samy.

Aromatické směsi

S mouchami můžete bojovat i pomocí vonných sáčků, které si můžete vyrobit doma. Smíchejte například eukalyptus, bobkový list, hřebíček a květy jetele, vložte do textilních sáčků a rozvěste po celém bytě nebo domě. Sáčky ani nemusíte šít. Stačí, když vezmete čtverec látky, do něj vložíte směs, cípy dáte k sobě, nahoře svážete provázkem a je hotovo i bez jehly a nitě. Jakmile se vám začne zdát, že sáčky už necítíte, vyměňte je. Vydrží vám několik týdnů.

Zbavte se věcí, které mouchy přitahují

Mouchy rády létají do kuchyně, kde nacházejí zbytky jídla, kterým se živí. Nádobí proto umyjte ihned po vaření, všechny zbytky hned vyhoďte do koše, bábovku, sušenky nebo ovoce zakryjte, ať k nim mouchy nemají přístup. Jídlo, které má tendence hnít hoďte ven na kompost, protože mouchy do něj rády kladou vajíčka, a to mít doma opravdu nechcete. Pokud máte domácí kompost, zbytky můžete vyhodit do něj, ovšem víko nechávejte vždy zavřené. Otevřený nenechávejte ani pytel s granulemi vašeho psa a jeho misku myjte každý den.

Instalujte sítě

Další metodou, jak se zbavit otravných much, je zabránit jim vstupu do domu. Nejlepší metodou je instalovat do oken sítě, které váš byt nebo dům ochrání před mouchami mnohem lépe, než jakákoliv mucholapka. Máte-li více oken vedle sebe, síťku instalujte jen do jednoho z nich, a tím větrejte. Ostatní okna nechte bez sítě, abyste mohli například vyvětrat peřiny, nebo zalít bylinky na parapetu. V tuto chvíli vám možná nějaká moucha dovnitř vlétne, ale jakmile okno bez sítě zavřete a mouchu zlikvidujete, celý den už se vám dovnitř žádná jiná nevloudí.

Rostliny, které odpuzují hmyz

U vchodu do bytu nebo domu můžete také pěstovat rostliny, které jen svou přítomností mouchy odpuzují. Takovou rostlinou je například máta, nebo bazalka. Aroma, které tyto byliny uvolňují, mouchy nemají rády, a vašemu bytu se pravděpodobně vyhnou. Pokud máte bylinky jen na zahradě nebo na balkóně, otrhejte každý den pár lístků, nadrťte a dejte na talířek do místnosti. Odpudit mouchy může rovněž levandule, rajčata nebo pelyněk. Pomoci vám mohou také masožravé rostliny.

Vyluxujte je

Máte doma obyčejný ruční vysavač? Jestli ne, tak si nějaký kupte. Stačit vám bude i ten nejlevnější. Nejdůležitější je, aby byl lehký, abyste se při jeho zvedání do vzduchu moc nenamáhali. Na lov se s vysavačem vydejte ráno nebo večer, kdy jsou mouchy méně aktivní. Nenápadně a pomalu se k mouše přibližte se zapnutým vysavačem, nedělejte rychlé pohyby, ať ji nevyplašíte. Když budete postupovat opravdu pomalu, mouchu vysajete. Pokud se vám to nepodaří, počkejte, až si znovu sedne. Určitě se ji nepokoušejte vysávat za letu, to se vám ve většině případů nepodaří. Pak už ji jen z vysavače vypusťte ven.

Jak v létě bojujete s mouchami vy? Kupujete komerční odpuzovače, nebo si je vyrábíte sami? A fungují?

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...