Kam a jak umístit televizor

 Tipy a inspirace 
27. května 2017 20:05 / Marie Popelková
  0
📷
2 fotografie v galerii
Samotné umístění televizoru se koncipuje s ohledem na celkové dispoziční řešení interiéru.  Shutterstock
Koukáním na televizi stráví průměrný Čech zhruba 4 až 5 hodin denně a televize je nezbytnou součástí většiny českých domácností. Pokud mezi takové patříte i vy, měli byste jí dopřát adekvátní místo. Jak správně umístit televizi. 

Televizor může být jen tak velký, jak velký máme byt. V zásadě proto zůstává v platnosti starý princip, že vzdálenost, ze které budeme obraz sledovat, se má rovnat asi trojnásobku úhlopříčky obrazovky. Jednoduše řečeno – nemá smysl pořídit si do malých panelákových bytů obří displej.

Jak umísit TV? Podle oken

Asi nejdůležitější zásadou pro adekvátní umístění televize je, že by nikdy neměla stát proti zdroji denního světla – tedy proti oknu. Jinak vám do ní bude svítit sluníčko a vy v ní nic neuvidíte. Proto televizi umisťujte alespoň kolmo vzhledem k oknu. 

Jak vysoko umístit televizi na stěnu

I v případě umístění televize na stěnu platí, že spodní okraj obrazovky by měl být zhruba 50 až 60 cm nad zemí. Je šikovné dát televizi na místo, kde bude mít za sebou zásuvku a anténní výstup. Pokud z ní totiž budete natahovat kabely bůhví kam, bude to působit jako pěst na oko a celé kouzlo televize na zdi se ztratí. K zakrytí kabelů vedoucích z televize dolů je možné využít kabelovou lištu, případně si také pořídit držák na televizi s integrovanou policí na přístroje, které hodláte k televizi připojit.

Jak umístit televizi na zeď

Kromě místa  je potřeba vybrat adekvátní držák. Musí mít samozřejmě adekvátní rozměry na vaší televizi, ovšem je nutné zkontrolovat i jeho nosnost a porovnat ji s hmotností televize. Držák neumisťujte přímo ke zdi, ale nechte tam zhruba 10 až 20 cm mezeru. Ploché televize se totiž značně zahřívají a větší vzdálenost umožňuje lepší chlazení. Postupujte také vzhledem k tomu, zda budete chtít s televizí otáčet.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

České osobnosti ovládly ledovec. Letošní sezonu zahájil i herec Jan Čenský

Styl

Skutečně káva, zelený čaj a chilli zrychlují metabolismus, nebo je to jen mýtus?

Dům a zahrada

Jak se nenapálit a koupit dobrou domácí pálenku. Naučte se poznat opravdu kvalitní destilát

Zavřít reklamu