Co dělat, když vám někdo vykrade dům? Vyvarujte se nejčastějších chyb!

 Tipy a inspirace 
14. května 2017 06:36 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Zloděj je noční můrou každého majitele bytu či domu. Když váš už tato nepříjemnost postihne, je nutné dodržovat několik zásad. Shutterstock
Vykradený byt či dům je noční můra každého majitele nemovitosti. Podle statistik zloději v Česku každoročně vybílí tisíce bytů a domů a napáchají škody až za 1,5 miliardy korun. Pro poškozené jde o velmi stresující záležitost a často se tak pod psychickým tlakem dopouštějí řady chyb. Čeho se tedy vyvarovat?

Když zjistíte, že váš byt či dům byl vykraden, je nutné si zachovat chladnou hlavu a postupovat správně. Právě to totiž může později policistům výrazně pomoci dopadnout pachatele! Navíc názor, že zloděj dvakrát na jedno místo nevkročí, je velký omyl. Naopak! Zloději se podle policistů na místo činu často vracejí!

Nejčastější chyby, kterých se vykradení majitelé nemovitostí dopouštějí:

Rychlý úklid

Poškození lidé sice automaticky rychle přivolají policii, ale mají tendenci ještě před jejich příjezdem rozházený byt uklidit. Často je k tomu vede obava, aby si před policisty "netrhli ostudu". Jenže překotným úklidem zničí veškeré stopy, které by mohly vést k dopadení pachatele.

Rada: Do příjezdu policie s ničím nehýbejte, nechte vše, jak je.

Špatná spolupráce s policií

Vloupání je velký psychický tlak, s narušeným obydlím se velmi špatně vyrovnávají všichni poškození. Po příjezdu policie, ale spolupracujte, jak nejlépe můžete. Nikdo jiný než vy neví, co v bytě bylo a co vzniklo během vloupání. Pomoci mohou i nedopalky cigaret, případně pokud zloděj něco v bytě zapomněl. Důležité jsou také otisky prstů na předmětech a nábytku, se kterými zloděj manipuloval.

Rada: Pokuste se uklidnit a snažte se s policií co nejvíce spolupracovat.

Záchrana domu na vlastní pěst

Dalším z nešvarů poškozených majitelů nemovitostí je to, že se snaží hned do vykradeného bytu vstoupit a jednat na vlastní pěst. To se vám ale může velmi škaredě vymstít. Pachatel vloupání totiž může být stále ještě na místě činu a hrozí, že v případě vyrušení bude agresivní a může vás napadnout.

Rada: Pokud při příchodu domu zjistíte poškozené dveře či cokoliv jiného, co naznačuje vloupání, ihned volejte policii nebo se spojte se sousedy, příbuznými, zkrátka s kýmkoliv. Ale nikdy nevcházejte do domu sami!

Nezabezpečený byt

Podle policistů se zloději často na místo činu vrací, obzvlášť byli-li vyrušeni. Rozhodnete-li se byt nezabezpečit ani po vloupání s argumentem, že už jste stejně vykradeni a pachatelé vám již nemohou nic víc vzít, můžete na to doplatit.

Rada: Ihned po odjezdu policie kontaktujte některou ze zabezpečovacích firem a narušenou nemovitost ochraňte bezpečnostními prvky. Především bezpečnostními dveřmi a kováním v minimálně třetí bezpečnostní kategorii a prosklené plochy v nižších patrech opatřete bezpečnostními skly nebo foliemi. 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky