Starožitnost - ano či ne?

 Tipy a inspirace 
09. června 2017 12:18 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Originalita starožitností je důvodem k tomu, proč jsou některé tyto věci oceňovány do vysokých finančních hodnot.  Shutterstock
Chcete prodat starožitnost? Zajímá vás, jak zjistit její cenu a zda třeba věci po vašich prarodičích nemají slušnou hodnotu? Poradíme vám, kde získat všechny potřebné informace! Vyplatí se zajít za soudním znalcem, nebo raději do aukčního domu?

Jako „starožitnosti“ se na českém trhu označují předměty umělecké a zároveň historické hodnoty s datem výroby či vzniku před rokem 1945. Někdy se ale uvádí rok 1950 nebo i datum mladší.

Do procesu určování ceny vstupuje ale i mnoho dalších skutečností. Důležitou roli hraje například výjimečnost předmětu i jaký je o něj v daném období zájem. Petr Novák, obchodník ve starožitnostech vysvětluje: „Starožitnosti podléhají módě a ceny se mohou velmi dramaticky měnit. Co bylo včera levné, může být dnes doslova exkluzivním zbožím a opačně to platí zrovna tak.

Jak poznám, že mám doma vzácnou věc? 

Poznáte to nejspíš intuitivně, citem. Oficiálně je za starožitnost považována věc starší padesáti let, která má nějakou uměleckou a estetickou hodnotu. Mluvíme ale o užitém umění, malba totiž stojí trochu stranou. Nicméně i přesto existují věci, které na první pohled splňují pouze tu hranici stáří, uměleckou a estetickou hodnotu nemají, a přesto jsou pro sběratele hodnotným artiklem. Jde například o zámky, které se dělaly na truhly nebo klíče do těchto zámků. 

Falsum nebo padělek?

I když jsou slova v mezititulku synonyma, pro laika často bývá složité rozlišit vzácný předmět z půdy, sklepa či komory od obyčejného výrobku denní potřeby nemající valnou hodnotu. Pro zjištění pravosti je nutné požádat odborníka nebo soudního znalce.

Nejlepším způsobem, jak zjistit více o nalezené starožitnosti, je daný předmět vyfotografovat a s fotografií obejít několik starožitností nebo zavítat na specializovaný veletrh. Takto získáte prvotní nástřel toho, co máte doma za skvost a jakou by mohl mít zhruba hodnotu. Rozhodně se nedoporučuje vzít starožitnost a zajít do prvního nejbližšího starožitnictví. Rovněž se vyvarujte nutkání prodat danou věc prvnímu kupci, který o ni projeví zájem. Existuje reálná možnost, že předmět může mít hodnotu daleko vyšší než je vám nabízena. Vyplatí se počkat.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...