Na co se zaměřit při výběru dřezu? Důležitý není jen vzhled
Samostatné dřezy jsou obvykle využívány jen v prostornějších kuchyních, ale jsou ideálním řešením. Je však nutné mít pro ně zajištěno napojení na kuchyňské baterie i na kanalizaci.
Nebojte se výšky a šetřete si záda
Kuchyňský dřez by měl být především dostatečně prostorný. V ideálním případě by měl být umístěn mezi dvěma pracovními plochami, na které je možné odkládat nádobí.
Pokud si chcete šetřit záda, nechejte si dřez zabudovat o něco výš, než zbytek pracovní desky. Ohýbat se do nízko umístěného dřezu je nepohodlné a nezdravé.
Typy kuchyňských dřezů
Tvar zdaleka není jen estetickou záležitostí. Na trhu jsou nabízeny dřezy rohové, kulaté, celoplošné, ale také dvojdřezy, dřezy s vaničkou i s odkapem. Typ je zejména nutné vybrat podle prostoru, který v kuchyni máte. V každém případě se ale vyplatí vybrat dostatečně hluboký dřez, ideálně o hloubce 200 milimetrů, ale klidně i více.
Přesto, že v moderních kuchyních je již myčka nádobí samozřejmostí, hluboký dřez je výborným pomocníkem i při přípravě pokrmů. Pohodlně v něm scedíte těstoviny, opláchnete zeleninu nebo napustíte vodu.
Vsaďte na kámen
Dřezy z umělého kamene jsou stále oblíbenější nejen pro velký výběr různých designových provedení, ale také pro svou vysokou kvalitu a praktičnost. Jedná se většinou o směs křemičitých písků a žuly spojených akrylátem. Tento materiál je také díky speciálním povrchovým úpravám vysoce odolný vůči mechanickému poškození.
Nejdůležitějším kritériem je typ použitého pojiva a poté poměr mezi křemennými písky a tímto pojivem. Akrylátové granitové dřezy mají ve srovnání s granitovými dřezy na bázi polyesterového pojiva nepoměrně lepší fyzikálně-mechanické vlastnosti jako pevnost, stálobarevnost, odolnost proti nárazu, odolnost proti vrypu či odolnost vůči teplotním šokům.
Nevýhodou dřezů z umělého kamene může být nebezpečí uvolnění toxických látek z akrylátu při velmi vysokých teplotách nad 300 °C.
Díky jednolité struktuře nevzniká prostor pro plísně a bakterie usazující se v pórech kuchyňských spár. Dřezy z umělého kamene patří k nejhygieničtějším a nejkvalitnějším. Jsou ale poměrně finančně nákladné. Ještě dražší jsou kuchyňské dřezy z přírodního kamene.
Dokonalá keramika
Vhodnou variantou jsou keramické dřezy, které mají velmi podobné vlastnosti, jako granitové. Díky tomu, že keramický dřez je kompaktním jednolitým kusem bez spár, jde prakticky o bezporézní povrch. Díky tomu na dřezu neulpívají různé nečistoty a údržba je velice snadná.
Keramika je také velmi odolná vůči chemickým látkám a nárazům. Díky tomu, že se vypaluje při velmi vysokých teplotách (nad 1200 °C), nemusíte se bát poškození dřezu v důsledku například položení rozžhavené pánve na dřez.
Nerez pro nenáročné
Nerezový dřez patří stále mezi nejoblíbenější u nás. Mezi výhody patří velká odolnost proti různým nástrahám v kuchyni (mastnota, kyselé prostředí, různé chemikálie, tvrdá voda). Nerez dále patří mezi nejhygieničtější materiály, protože do sebe nevsakuje pachy ani nečistoty.
Nevýhody nerezu spočívají v možnosti vzniku drobných deformací a u některých typů také poměrně jednoduchého mechanického poškození. Je dobré se nejen ujistit, že je dřez vyroben z nerezavějící potravinářské oceli, ale zároveň se přesvědčit, že na jeho výrobu byl použit materiál o dostatečné tloušťce.
Nutné je dřez správně zabudovat do pracovní plochy, aby nedocházelo k zanášení drobných netěsností. To platí také pro dřezy plastové a ocelové. Jsou levné a několik let zvládnou i dobře sloužit.