Praktické rady nejen do kuchyně z dob našich babiček stále fungují

 Tipy a inspirace 
10. června 2019 11:19 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Nápady našich babiček jsou v kuchyni k nezaplacení Internet
Lidé neustále přemýšlejí nad tím, jak si usnadnit práci v kuchyni, jak mít perfektně nablýskané nádobí, jak se zbavit doma nepříjemných pachů a podobně. Přitom na tyto problémy měly skvělá řešení už naše babičky a mnohé z jejich rad jsou dodnes nepřekonatelné.

V minulosti neměly hospodyňky žádné zázračné chemické preparáty ani moderní technologie, musely se spoléhat na obyčejné věci, které měly kolem sebe. V dnešní přetechnizované době se k jejich radám a tipům společnost znovu začíná obracet.

Jednak proto, že skvěle fungují, ale i z důvodu úspory peněz nebo snahy šetřit životní prostředí. Připomeňme si alespoň pár z nich. Určitě stojí za vyzkoušení. 

Údržba nádobí

Každé nádobí vyžaduje určitou péči, ať už je to hrnec nebo talířek. Naše babičky to moc dobře věděly.

 • Cínové nádobí, dnes opět moderní, nejrychleji vyčistíte zelnými listy nebo mokrým popelem ze dřeva.
 • Od používání hliníkového nádobí se sice už ustupuje, ale občas se ještě v nějaké kuchyni najde. Pokud se vám zdá již zašlé, stačí je povařit delší dobu s vodou se zbytky citronů.
 • Pokud kovovou konvici delší dobu nepoužíváte (máte ji například na chatě či chalupě), může být po čase zatuchlá, tomu můžete předejít, pokud do ní před jejím uložením vložíte kostku cukru.
 • Pokud máte na nádobí připečené kousky jídla, nechte na takto znečištěném nádobí 2 hodiny působit větší vrstvu soli.
 • Nože s dřevěnou rukojetí zůstanou jako nové, pokud rukojeť občas promažete olivovým olejem.

 • Původní lesk ocelovým nožům dodáte pomocí obyčejné korkové zátky, kterou namočíte v písku na nádobí a vyleštíte. Nakonec je opláchněte a doleštěte suchým hadříkem.
 • Skvrny z porcelánu odstraníte pomocí korkové zátky namočené do silného roztoku soli.
 • Znečištěná místa na teflonovém nebo silikonovém nádobí jednoduše vyčistíte, potřete-li je speciálním roztokem. Vytvoříte ho z 1 šálku vody, 2 lžic zažívací sody a ½ šálku octa. Smíchané ingredience je třeba vařit po dobu 10 minut. Takto připravený roztok nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Následně aplikujte na znečištěná místa.
 • Znečistění od čajových usazenin v termosce či konvici se nejlépe zbavíte, když zalijete dva pytlíky prášku do pečiva horkou vodou. Nechte chvíli působit, případně můžete protřepat pro silnější účinek.

Jak se zbavit zápachu v bytě

Občas se nikdo nevyhne zápachu v bytě. Způsobit ho může mnoho věcí, na různé příčiny smradu ale naše babičky znaly jednoduchá řešení. 

 • Ať už zápach v bytě způsobilo cokoliv, celý byt, nejen kuchyni, můžete provonět třeba levandulí nebo zapálením koření (například kardamomu). Podobnou službu udělá i voňavka, kterou nastříkáte na žárovky – po rozsvícení se krásně rozvoní.
 • Pokud se nepříjemný odér line z vaší lednice, kde je uložena nějaká hodně aromatická potravina, stačí umístit na polici mističku s jedlou sodou.
 • Pokud vám při vaření přeteče mléko, je potřeba místo na sporáku okamžitě posypat solí. Ta nepříjemný zápach pohltí.
 • Na páchnoucí výlevky použijte jedlou sodu, kterou zalijete horkou vodou.
 • Abyste se vyvarovali zápachu z pečených ryb, stačí dát do pekáče spolu s nimi rozkrojené jablko.
 • Ocet vám pro změnu pomůže zbavit se zápachu spáleniny nebo cigaretového kouře. Stačí do něj namočit hadr, pořádně ho vyždímat a s hadrem v místnosti mávat.
 • Zápach na WC může být někdy velmi intenzivní, na jeho likvidaci vám postačí zapálit obyčejnou sirku. Je to účinná metoda. (Dále čtěte: Jak uklidit kuchyň? Stačí vám na to minimum pomůcek).
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu