Zaizolovat místnost lze i z vnitřní strany. Ušetřete peníze a pusťte se do toho sami
Pokud se rozhodnete izolovat vnitřní stěnu, můžete to zadat firmě, ale pokud jste zruční, zvládnete to i svépomocí. Musíte jen vědět, na co si dát pozor a jak přesně postupovat. Ze všeho nejdřív si budete muset sehnat potřebné nářadí a také materiál.
Materiál a nářadí
- minerální izolační desky
- lepidlo na izolační desky
- armovací tkanina
- vrtačka s míchačkou
- pila ocaska (jemnozubá)
- žebřík
- vodováha
- zednické ozubené hladítko (10 mm ozubení)
- skládací metr
- případně zednické ozubené hladítko na jemnou omítku
- případně hmoždinky
Přípravné práce
U izolace vnitřní stěny se nalepí minerální izolační desky na zeď. Základ musí být rovný, čistý, suchý a nosný. Přiřežte desky pilou ocaskou. Rozdělte lepidlo pomocí zednického ozubeného hladítka (ozubení 10 mm) po celé ploše izolační desky a pročešte ho tímto zednickým ozubeným hladítkem. Výška vrstvy lepidla by měla mít cca 8 mm. Čelní plochy izolačních desek zůstávají bez lepidla. Ať už použijete jakýkoliv materiál, vždy se držte montážních pokynů výrobce.
Položení izolačních desek
První řadu pokládejte obzvláště opatrně – kolmo a tak, ať neutíká. Místa lícování můžete přiříznout na libovolný rozměr pomocí pily ocasky s jemným ozubením. Minerální izolační desky se lepí v kombinaci (rozměr přesazení ≥ 150 mm) s lehkou maltou na základ. Po nanesení lepidla natlačte izolační desky naplavovacími pohyby za potřebného tlaku na povrch zdi. Toto slepení je zásadně nutné pro záruku stavebně fyzikální funkčnosti vnitřní izolace.
Hmoždinky nejsou nutné
Propojení izolačních desek s podkladem vhodným k nalepení pomocí hmoždinek či kotev není nutné. U již opracovaných pískovitých starých omítek naneste jednu talířovou hmoždinku na desku navíc.
Nerovnosti vzniklé skládáním desek přesazením lze snadno vybrousit. Izolační desky můžete na závěr i natřít nebo vyrovnat lehkým tmelem. Pokud budete nanášet omítku, musíte desky předem ještě připevnit kotvami a nanést cca 5 mm silnou armovací vrstvu textilní vložky.
Jak nanést omítku
Výroba armovací vrstvy se realizuje výhradně pomocí lehké malty (lepidla). Natáhněte maltu ve střední vrstvě 5 mm pomocí zednického ozubeného hladítka s ozubením 10 mm na izolační desky. V zápětí se zapracuje armovací tkanina do první třetiny armovací vrstvy. Minimání překrytí tkaniny v oblasti spojů činí 10 cm. Vytvoření rohů proveďte pomocí rohových úhelníků z tkaniny. Jako poslední vrstvu vyztužení můžete nanést dle přání omítku, tapetu, obkladačky nebo barevný nátěr.
Na co si dát pozor
Lehké zátěže do 3 kg vytížení v odstupu 600 mm můžete připevnit přímo do minerálních izolačních desek. K tomu je vhodná plošná hmoždinka. Těžké zátěže se připevňují zásadně do základu. O foukané izolaci jsme psali zde.